Ukrayna-Rusya Savaşı'nın etkileri her geçen gün artıyor. Özellikle de savaşın yıkımı insanları derinden etkiliyor. İnsanları etkileyen bu savaş sırasında Ukrayna'nın pek çok kentinde insanlar öldü. Sokaklarda tahribatlar, binalardaki yıkımlar korkunç. Ukrayna'dan servis edilen fotoğraflar bakılacak gibi değil. Sokakta insanların cesetleri çürümeye bırakılmış. Araçlar tanınmaz bir hale gelmiş. Bütün bunlar olurken savaşın yansımaları tüm dünyada dehşetle izleniyor.

**

Dünden bugüne dünya üzerinde gerçekleşen savaşlara bakıldığında korkunç yıkımlar var. Ölen insanların yanı sıra kalanların yaşadığı travmalar oldukça derin. Savaşı gören ve o anları yaşayan insanların içlerinde kalan yaralar çok büyük. Minicik çocuklar ne olduğunu anlamıyor. Ailelerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorlar. Özellikle de yaşam hakkı, eğitim hakkı ellerinden alınan bu çocuklar geleceklerinden endişeli. Yaşadıklarını haketmiyorlar.

**

Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözü öylesine anlamlı ki… Bu sözü derinden anlayıp gereğini de yerine getirmek lazım. Dünya genelinde barış elzemdir. Her ülke kendi topraklarının sınırını korumakla yükümlü olsa da daha fazla çıkar sağlamak için işgale girişmemeli. Savaş ülkelerin ekonomilerine derin bir yara açarken insanların canlarına kast ediyor. Bu yüzden savaşa ve savaşı destekleyen her ülkeye karşıyım. Herkes barışın destekçisi olmalı. Yıl 2023 olmuşken artık savaşı tartışmayalım.