Dünya genelindeki ekonomik durum ve teknolojinin hızlı gelişimi yeni girişimlere yol açıyor. Özellikle globalleşen dünyada kripto para madenciliği de dikkat çekiyor. Kripto para madenciliği çoğu kişinin dikkatini çekiyor.

**

Kripto para madenciliği özel bilgisayar ağlarının yeni kripto çıkarıp yayınladığı ve yeni işlemleri doğruladığı süreçtir. Madencilik, Bitcoin ve diğer birkaç kripto para biriminin yeni paralar üretmek ve yeni işlemleri doğrulamak için kullandığı süreçtir. Kripto para işlemlerini belgeleyen sanal defterler olan blok zincirlerini doğrulayan ve güvence altına alan dünya çapında geniş, merkeziyetsiz bilgisayar ağlarını içerir. İşlem güçlerine katkıda bulunmaları karşılığında ağdaki bilgisayarlar yeni paralarla ödüllendirilir. Bu bir döngüdür: Madenciler blok zincirini korur ve güvence altına alır. Blok zinciri kripto paraları ödüllendirir. Kripto paralar madencilerin blok zincirini sürdürmeleri için bir teşvik sağlar.

**

Sağlam bir ev bilgisayarı olan herkes, on yıl önce kripto para madenciliği yapabilirdi. Bununla birlikte, blok zinciri büyüdükçe, onu çalışır durumda tutmak için gereken işlem gücü de arttı. Bu yüzden artık daha güçlü cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Hemen hemen tüm madencilik, uzman firmalar veya kaynaklarını bir araya getiren insan grupları tarafından yürütülmektedir. Her yeni kripto işlemini onaylamak ve kaydetmek ve blok zincirinin güvenliğini sağlamak için gereken hesaplamalar, özel bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir. Blok zinciri, doğrulamak için çok fazla bilgisayar gücü gerektirir.

**

Şirketler madencilik ekipmanı satın alır ve çalışmasını sağlayan elektriği öder. Bunun karlı olması için çıkarılan kripto paraların değeri, bu kripto paraların çıkarılmasının maliyetinden daha büyük olmalıdır. İhtiyacınız olan ilk şey, kripto madenciliği için gereken tüm bant genişliğini idare edecek çok güçlü bir bilgisayar. Bundan sonra, bir kripto cüzdanı oluşturmanız gerekecek. Kripto cüzdanlar özel anahtarlarınızı, kripto para birimlerine erişmenizi sağlayan parolaları saklar ve onları güvenli ve erişilebilir tutar.

**

Gerekli olmayan ancak muhtemelen daha sık başarıya yol açacak olan bir sonraki adım, kar potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için bir madencilik havuzuna katılmaktır. Madencilik havuzu, temel olarak, madencilik güçlerini en üst düzeye çıkarmak için kaynaklarını birleştiren bir grup madencidir. Herhangi bir madencilik karı, havuz üyelerine eşit olarak dağıtılır.

 

Çoğu kripto para madenciliği iki yoldan biriyle yapılır: Ya özel bir grafik işleme birimi ya da GPU ile ya da uygulamaya özel bir entegre devre ya da ASIC ile. Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İçerikte yer alan yorum ve ifadeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.