Geçtiğimiz günlerde kripto varlık platformu Poly Network’ten yaklaşık 610 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı.

Tarihin en büyük kripto para hırsızlığı olarak anılan bu olayın ardından Poly Network  twitter üzerinden onbinlerce kişinin siber saldırıdan etkilendiğini açıkladı ardından da  bir mektup yayınladı ve hackerlara çağrıda bulundu.

Yayınlanan Mektupta şunlar kaydedildi:

Sevgili hackerlar, sizinle iletişim kurmak ve çalınan değerleri geri almak istiyoruz. Çaldığınız tutar, küresel çapta güvenlik güçlerinin sizi takip etmesine sebep olacak. Kripto para camiasından on binlerce kişiden para çaldınız. Bizimle konuşmalı ve bir çözüm aramalısınız.

Bu mektuptan sonra Binance CEO’su Changeng Zhao, Twitter hesabıdan paylaşımda bulunarak, Binance dahil kripto borsalarının Poly Network’e yardım etmeye hazır olduğunu duyurdu.

 

İlginç olan kısım ise saldırıyı yapan bilgisayar korsanlarının Poly Network ile iletişime geçtikten sonra başladı.

Poly Network olaydan bir gün sonra  twitter üzerinden bilgisayar korsanlarının yaklaşık 342 milyon dolarlık kripto parayı iade ettiğini belirtti.

Bilgisayar korsanları sonraki gönderdikleri dijital mesajlarda hırsızlığı “eğlence” için yaptıklarını ve şirketin güvenlik açıklarını başkaları kötüye kullanmadan önce ifşa etmek istediklerini belirttiler.

Pek çok kişi bu iadenin sebebinin kripto paraları aklamanın çok zor olmasına bağlarken.

Bazı insanlarsa yakalanmaktan korktukları için iade ettiklerini düşünüyor..

Yetkililer geçen yıla oranla bu senenin ilk 7 ayında kripto para hırsızlığının tam 18 kat arttığını belirtiyor.

 

Bu sefer hırsızlar korktukları, aklayamadıkları yada keyfi olarak iade etmiş olsalar da bir gecede 600 milyon doların çalınabiliyor olması bir sonraki seferde de iade edileceğinin ve insanların mağduriyetinin giderileceğinin bir göstergesi olamaz.

Ne olursa olsun kripto para sistemde çok büyük ve acilen onarılması gereken güvenlik açıklıkları var.

Olayın neresinden bakılırsa bakılsın milyonlarca doları sırf birileri eğlenmek için çalabiliyor olması oldukça korkutucu.