Avusturya'da Polis şefi olan Gustav Schwarzenegger (1907-1972) ile Aurelia Jadrny'nin (1922-1998) tek çocuğu olarak Avusturya'da, Thal'de, Steiermark'ın başkenti Graz kenti sınırındaki bir köyde doğdu ve Arnold Alois Schwarzenegger olarak vaftiz edildi.

Arnold Schwarzenegger ılımlı bir Cumhuriyetçidir. 

Mali açıdan muhafazakâr ve sosyal açıdan liberal olduğunu söylemektedir.

Kürtaj konusunda, kendisini seçim yanlısı olarak nitelendiriyor, ancak küçükler için ebeveyn bildirimini ve kısmi doğum kürtajını yasaklamayı desteklemektedir. 

Yerel ortaklıklar gibi eşcinsel haklarını destekledi.

Bir Cumhuriyetçi olarak, Schwarzenegger ilk olarak 7 Ekim 2003 tarihinde Vali Gray Davis'in yerine özel bir geri çekilme seçiminde seçildi. 

Davis'in görev süresinin geri kalanına hizmet etmek için 17 Kasım'da yemin etti. 

Daha sonra 2006 Kaliforniya valilik seçimlerinde vali olarak görev yapmak üzere yeniden seçildi. 

2011 yılında vali olarak ikinci görevini tamamladı ve oyunculuk kariyerine geri döndü.

Schwarzenegger, Amerika Birleşik Devletleri'nde doğuştan bir vatandaş olmadığı için ABD Başkanı için yarışamaz. 

Schwarzenegger 1983'ten beri çifte Avusturya ve Birleşik Devletler vatandaşıdır.

Avusturyalı ve böylece Avrupalı olarak, 2006’da Kaliforniya Küresel Isınma Çözümleri Yasası ile iklim değişikliğine karşı önlem almak için yılın 2007 Avrupa Sesli Kampanyasını kazandı ve diğer ABD ülkeleri ve muhtemelen AB ile birlikte bir emisyon ticareti planı getirmeyi planlamaktadır.

Schwarzenegger oyunculuk kariyerinden yaptığı kişisel serveti nedeniyle, yıllık 175.000 dolar valilik maaşını kabul etmedi.

Arnold Schwarzenegger, 24 Nisan 2004 tarihinde, 19-26 Nisan tarihleri arasındaki haftayı, sözde "Ermeni soykırımını anma günü" ilan etti. İstanbul'dan "Konstantinopolis" diye söz eden Schwarzenegger, Kaliforniya'nın 700 bin Ermeni' yi barındırdığını, Ermenistan dışında en büyük Ermeni topluluğunun Kaliforniya'da bulunduğunu belirtti.