Türkiye için bugünden itibaren yeni bir döneme girildi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşme dönemi başladı.

Eskisi gibi kafeler, parklar açıldı.

Yaşam tarzlarımız biraz olsun nefes aldı.

Dünya son yüz yılın felaketi koronavirüs algını ile boğuşmayı sürdürüyor.

Ekonomiler felç oldu, yaşamlar söndü.

Ülkemizde ise 3 kez pik dönemi yaşanan salgın hastalıkta rakamlar istenilen seviyelere inmese de 1 Haziran tarihi itibariyle kademeli normalleşme dönemine geçildi.

Buna göre ilk olarak sokak kısıtlamaları esnetildi.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek.

Restoran ve kafeler 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.

Ayrıca bugün itibariyle yüz yüze eğitim başladı.

1 Haziran itibarıyla ilkokullarda, 7 Haziran Pazartesi'den itibaren ise ortaokul ve liselerde haftada iki gün yüz yüze eğitime başlanacak.

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda ise yüz yüze eğitime bugünden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak geçildi.

Yine kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında çalışabilecek.

Spor salonları da Pazar günleri hariç belirlenen kurallar çerçevesinde 1 Haziran'dan itibaren 07.00-21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

Ve son olarak açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde bugünden itibaren başladı.

Yeni dönem tüm milletimize hayırlı olsun.

Umarım bu salgın hastalıktan kısa sürede tamamen kurtulur ve daha da özlem duyduğumuz tam eksiye döneriz.

Saygılarımla.