Geçtiğimiz hafta Varşova’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonasında Olimpiyat oyunları öncesi son provada güreşçilerimiz 3 altın 4 gümüş ve 1 bronz madalyayı ülkemize kazandırdılar.

Serbest stilde Taha Akgül ve Süleyman Atlı altın, Süleyman Karadeniz gümüş madalya aldı.

125 kilodaki güreşçimiz Taha Akgül ise kariyerinin 8. Avrupa şampiyonluğunu kazanarak Avrupa güreş tarihinde serbest stilde en fazla Avrupa şampiyonu güreşçi unvanının da sahibi oldu.

Taha Akgül yaptığı müsabakalarda ağır sıklet olmasına rağmen hız, teknik ve kondisyon açısından gösterdiği etkili performansıyla olimpiyatlara hazır ve atlın madalyaya olduğunu gösterdi.

Taha 2016 Rio olimpiyat oyunlarında da ülkemize tek altın madalyayı kazandırmıştı. Grekoromen stilde Rıza Kayaalp altın, Ekrem Öztürk, Yunus Emre Başar ve Kerem Kamal gümüş, Murat Fırat bronz madalyanın sahibi oldu.

130 kilodaki güreşçimiz Rıza Kayaalp ise seyir zevki yüksek ve rahat kazandığı müsabakalarla ülkemize altın madalya kazandıran bir diğer isim oldu.

Rıza Kayaalp 2012 Londra’da bronz 2016 Rio’da gümüş madalya kazanmıştı.

Şayet bu yüksek performansını Tokyo’da da gösterebilirse kariyerinde eksik olan olimpiyat altınını da kazanacağından şüphemiz yok.

Genel olarak baktığımızda serbest ve grekoromen stil milli takımlarımız umut veren performansı ile Tokyo yolunda iyi bir hazırlık sürecinde olduğunu gösterdi fakat kadın milli takımımızın bu turnuvada madalya kazanamamış olması ve olimpiyat kotası alan 8 güreşçimizden sadece Evin Demirhan’ın kota alması kadın güreşinde bir şeylerin doğru gitmediğinin göstergesi. İnşallah Tokyo’da mücadele edecek güreşçilerimizden her biri sakatlık ve kaza gibi olumsuzluklar yaşamadan en iyi derecede ülkemizi temsil ederler.