Sağlıklı ve kusursuz bir vücut ancak sporla olur.

Günümüzde yoğun iş temposu nedeniyle spor yapmaya pek vakit bulamıyoruz.

Bende zaman zaman yazılarımda sporun önemine dikkat çekiyorum.

Bugün de sizlere spor dallarında kullanılan bazı literatür kelimeler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Günümüzde en çok ilgi gören üç spor dalı; futbol, basketbol ve voleybol.

İşte bu sporlarda kullanılan terimlerin bir kaçını sizlerle paylaşıyorum.

Airball: Şut çekildiğinde topun ne çembere, ne potaya değmemesi.

Asist: Sayı pası.

Alley-oop pass: Rakip potaya yönelmiş bir oyuncuya atılan yüksek pas. Elemanın topu havada yakalayıp smaç atması yahut çemberin içine bırakması

Double-team: İkili sıkıştırma. Topa hakim rakip oyuncuyu iki adamla birden savunmak.

Turnike Atışı: Turnike basketbol oyununun temel şutlarındandır. Potaya yakın bir yerlerde top sürdükten veya pas aldıktan sonra yapılabilir.

Bank shot: Panya tabir edilen, "backboard" yahut "glass" olarak da bilinen, çemberin ardındaki dik düzleme çarptırılarak atılan şut.

Frikik: Faule maruz kalan takım lehine serbest vuruşla oyuna başlama hakkıdır. Faul yapan takım oyuncuları atış sırasında toptan 9.15 metre uzakta olmalıdır.

Korner: Topun en son defans oyuncuları veya kaleci tarafından kale yan çizgilerinden çıkması sonucu atak yapan takım oyuncuları tarafından topun korner atma alanından ayakla oyuna sokulması.

Penaltı: Savunma oyuncuları veya kalaecinin ceza alanı içinde kuraldışı hareket etmeleri veya atak yapan oyuncuya faullu hareket etmeleri sonucu verilen direk ceza atışı.

Vole: Topun yere değmeden önce Havada vurulmasıdır.

Dribling: Ayakiçi veya ayakdışıyla küçük kısa vuruşlarla topu sürmek.

Defans: Karşı takımın gol atmasını engellemek amacıyla oyun kuralları dahilinde yapılan her türlü faaliyet.

Taç Atışı: Topun yan saha çizgilerinden çıkması sonucu karşı takım oyuncusunun ellerini kullanarak topu oyuna sokması. Top iki elle tutulup baş arkası ve üstünden ayaklar yerden kesilmeden atış yapılır.

Manşet Pas: İki kolun iç tarafının yan yana gelerek, dirsekle el arasındaki bölümle topu fırlatma metodudur. Manşet asıl servis karşılamada kullanılır. Manşetçinin elleri, vücudunun yanında veya önündedir. Ayaklar yanyana ve fazla olmamak üzere açıktır. Dizlerini hafifçe büker. Denge çok önemlidir.

Smaç: Voleybolda, rakip sahaya doğru vurularak yapılan bir hücum tekniğidir. Çok etkili bir hücum tekniği olup, direk sayı almada çok etkilidir.

Blok: Voleybolda; rakibin hücum gücünü etkisiz hale getirmek için, rakibe uygun bir hücum şansı tanımamak veya topu kendi takımımıza kazandırmak için file üzerinde yapılan bir savunma tekniğidir.

Kurşun Pas: 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırmak amacıyla atılan, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılan pastır.

Steps: Basketbolda topu iki el ile sektirilmesine yada topu sürüp sonra topu tutup hemen ardından topun tekrar sektirilmesine hatalı yürüme yada steps denir. Hatalı yürüme yada steps bir oyun ihlalidir ve top bu durumda karşı takıma verilir.

Breakaway: Bir hücum oyuncusunun, savunma kendi sahasına gelmeden önce hücum sahasına koşup topu alması. Bu hızlı hücumun bir parçasıdır.

Clear Out: Dört hücum oyuncusunun sahanın bir tarafına toplanıp, elinde top olan oyuncuya hareket edecek boş alan bırakması.

Ofsayt: Ofsayt pozisyonunun tanımında, 'rakibinin kale çizgisine yakın', kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve ikinci son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir.

Elle Oynama (Hendbol): Topun kasıtlı olarak, yön değiştirmesine veya avantaj kazanmak amacıyla elle oynanmasıdır. Top diğer takım oyuncuları tarafından serbest vuruşla oyuna sokulur.

Alan Savunması: Arka hat defans oyuncularının, bitiş çizgisinden ve yan çizgilerden bir metre içerisi ile üç metre çizgisi arasında kalan alanda çalışması.

Altı-İki: Dört vurucu ve iki oyun kurucu kullanan altı oyunculu bir hücum yöntemi. Oyun kurucular ön hatta olduklarında vurucu, arka hatta olduklarında pasördür.

Arka dublaj: Sahanın gerisinde kalarak arka alana gelecek topları bekleme.

Plase: Topa yavaşça vurulmasıdır; genellikle bloğun yanından veya üstünden aşırtılır. Ayrıca, topu filenin yakınında, defanstaki bir açığa doğru başarıyla göndermek anlamına gelir