Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada, kamu çalışanları olarak 2019 yılından beklentileri dile getirildi.

EK ZAM VE 3600 EK GÖSTERGE
Türkiye Kamu –Sen Balıkesir İl Temsilcisi Musa Bilal, ek zam taleplerinin devam ettiğini kaydetti. Memurun bu dönemde büyük ekonomik kayıplar yaşadığını, ek zam düzenlenmesiyle ilgili mücadelelerinin süreceğini, hükümetin 2019 yılının ilk aylarında bu çağrıya kulak vermelerini beklediklerini bildirdi. 3600 ek göstergeyle alakalı taleplerinin de aynı şekilde devam ettiğini belirten Bilal, “Umarız ki 2019’un ilk aylarında bu çağrımıza kulak verilir ve zaruret olan ek zam hayata geçer. Bunun yanı sıra kamu çalışanlarının bekledikleri bir diğer önemli mesele de 3600 ek göstergedir. 2018 yılında bu anlamda Türkiye Kamu-Sen tarafından temeli atılan bir yasa tasarısı şuanda TBMM Plan Bütçe Komisyonundadır. Umarız ki bir an önce görüşülerek hayata geçer” dedi.

‘MALUM-SEN’
Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, Memur-Sen’e de atıfta bulundu. Çalışanlar açısından son derece zor olan 2018’de yetkili sendikaların basiretsizlik örneği sergilediklerini söyleyen Musa Bilal, Memur-Sen’e ‘Malum-Sen’ yakıştırmasında bulundu. Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, şunları söyledi;
“Çalışanlar açısından oldukça zorlu geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2018’de ekonomik sıkıntıların ortaya çıkardığı sorunları fazlasıyla hissettik. Yetkili sendika olarak gezenlerin basiretsizliği ve öngörüsüzlüğü ile attıkları imzalar sonucunda memurun maaş zammı, enflasyonu bırakın enflasyon farkından bile düşük kaldığı bir yılı yaşadık. Yılın son günlerinde hala ‘malum-sen’ başkanının zaten verilecek olan enflasyon farkı ocak ayında ödenmeli gibi tuhaf açıklamasıyla da aslında memurun zammına ve meselesine ne kadar uzak olduğunu bir kez daha cümle âleme ilan etmiş oldu. İşçiler adına yetkili olan Türk-İş’in asgari ücretliye yüzde 26 zam aldığı bir dönemde memurlar adına yetkili olanların her şeyden bihaber olmalarını da onları üye olarak yetkili yapan kamu çalışanlarının dikkatini sunuyoruz. Umarız ki bu konuda gereğini 2019 yılında yaparlar. Türkiye Kamu-Sen memurun çok büyük ekonomik kayıplar yaşadığı bu dönemde ek zammı gündeme getirmiş ve bu konuda düzenleme yapılmasını istemiştir. Bunun için de tüm Türkiye’de eylemler yapılmış, kamuoyu oluşturulmuştur. Mücadelemiz sürecektir.”

 

DÖNER SERMAYE SİSTEMİ REVİZE EDİLMELİ
Musa Bilal, yıpranma payı ile ilgili yapılan düzenlemenin beklenenin ve söz verilenin çok gerisinde kaldığını, bazı sağlık meslek mensuplarının kapsam dışında bırakılması, geriye dönük çalışmaları kapsamaması ve fiilen çalışılmayan günlerle hesaplandığında 9 yıla 1 yıl olmasının kabul edilemez olduğu gibi çalışanlara da bir faydasının olmadığını belirtti.

Sözleşmeli çalışanların sorunlarına da değinen Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, aynı zamanda şube başkanlığını yaptığı Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda da beklentilerin karşılanmasını istediklerini kaydetti. Bilal, “Vekil ebe, 4/b’li, 4+2’li, 4924 ve kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi farklı istihdam modellerinin tümden terkedilerek bu arkadaşlarımızın hepsinin kadrolu statüye geçirilmesidir. Hiç kimsenin eşi ile işi arasında tercihe zorlanmadığı, geleceğe güvenle bakabildiği bir çalışma düzeni için bu gereklidir. Ayrıca yıllardır sadece yaptıkları işin kadrosu olan memurluğu talep eden Yardımcı Hizmetler sınıfının da beklentisi karşılanmalıdır” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, 2018 yılında sağlıkta şiddetin de arttığına dikkat çekti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin adeta bir terör haline dönüştüğünü söyleyen Musa Bilal, bu duruma mutlak çözüm bulunmasını istedi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorununa dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirten Bilal, “Tutuklu yargılama, acil olmayan sağlık hizmetlerinden kademeli men edilme, sıfır toleranslı alan uygulaması çözüm noktasında öncelikli adımlar olmalıdır” dedi.

 

Kamu-Sen’in açıklamasında, personel eksikliği sorununun da atanma bekleyenlerin feryadına kulak verilerek aşılması gerektiği kaydedildi.

 

2019 BEKLENTİLERİN YERİNE GETİRİLDİĞİ BİR YIL OLSUN

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, 2/019 yılının kamu çalışanları açısından beklentilerin karşılandığı, yerine getirildiği bir yıl olmasını temenni ettiklerini söyledi. Aynı zamanda tüm kamu çalışanlarının yeni yılını kutlayan Musa Bilal, açıklamasının son bölümünde şunları söyledi;
“Umarız ki 2019 yılı, ek zam başta olmak üzere taleplerin karşılandığı, beklentilerin yerine getirildiği bir yıl olur.  2019 yılının devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz.

Biz  Türk Sağlık-Sen olarak bu temennilerimiz  doğrultusunda her zaman olduğu gibi yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. 2019’da da hak bildiğimiz yolda çalışanın her zaman yanında olacağız. Nerede bir haksızlık varsa karşısında duracak, mağduriyetlerin sonlanması ve çalışanların hak ettiklerini alması için elimizden geleni yapacağız. Bu şanlı mücadelemize de tüm çalışanlardan bize destek olmalarını bekliyoruz. Gücünüz gücümüze güç katacak, azmimizi daha da artıracaktır diyoruz.

Bu düşüncelerle 2019 yılının milletimize, ülkemize, coğrafyamıza ve insanlığa huzur getirmesini diliyoruz. Tüm kamu çalışanlarının çalışma şartlarının düzeldiği, haklarının verildiği bir yıl olması dileğiyle ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ederim.”