TEV bağışçıları ve bursiyerleri Balıkesir Şubesinin düzenlediği kahvaltı programında buluştu.

Tuna Plaza’da düzenlenen Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar’ın ev sahipliğindeki TEV kahvaltısına; TEV Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlten Kuş, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, TEV Ankara, İzmir ve Anadolu şube başkanları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Elvan Bahar Göktepe, Karesi BelediyeBaşkan Yardımcısı Şaban Akkol, Balıkeisrspor Kulübü Başkanı Kadir Dağlı, İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, ile bağışçılar, bursiyerler,  TEV Balıkesir Şubesi Yürütme Kurulu üyeleri ve gönüllüler katıldı.

30 BİN MÜRACAATIN 2 BİNİNE BURS
Balıkesir şube başkanı Jale Bayraktar’ın açılış ve selamlama konuşmasının ardından bir konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı, TEV’in 53 yıldır Türkiye’nin her tarafından eğitim görmek isteyen fakat yeterli imkanı olmayan gençlere yetişmek için çalıştığını söyledi. TEV’e burs başvurularının her geçen yıl daha da arttığını ifade eden Rona Yırcalı, geçen yıl 20 bin icvarında olan başvurunun bu yıl 40 binlere ulaştığını bunun ilk elemelerden sonra 30 bine indiğini fakat buna rağmen 30 bin müracaattan 2 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye TEV bursu verebildiklerini söyledi. Türkiye’deki 14 şubeden biri olan Balıkesir’de de 35 yıldır bölgenin ve İlin gencine hizmet verdiklerini kaydeden Yırcalı, “Balıkesir 53 yılın 35 yılında aktif olarak hizmet görmekte. Bu yıl içinde 30 bin civarında burs verdik vermeye devam ediyoruz. Balıkesir özeline baktığımızda 6 bin burs vermişiz (35 yılda). Şu anda da 200’e yakın gencimiz Balıkesir içinde TEV burslarıyla eğitimlerine devam ediyor” dedi.

YARDIM ÇAĞRISI
TEV gibi diğer vakıfların da çok önemli bir kamu vazifesini yerine getirdiğini ifade eden Rona Yırcalı, değişik konularda hizmet verilen bu vakıfların da yardıma ihtiyaçlarının olduğunu, bağışçıların bağışına ihtiyaç duyduklarını belirterek yardım çağrısında bulundu. Ülke nüfusunun büyüdükçe okumak isteyenlerin ve dolayısıyla burs ihtiyacı olan gençlerin de sayısında her geçen sene artacağını söyleyen Yırcalı, üniversiteyi kazanamayanların olduğunu gibi kazanıp da maddi zorluklardan dolayı (barınma, yemek, yol) kaydını yaptıramayan öğrencilerin bulunduğunu, bu sene “Kazandığın Üniversiteyi Kaybetme”  kampanyası başlattıklarını açıkladı. Rona TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, bu kampanyanın önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını söyledi.

BURS İÇİN MARATONDA YÜRÜDÜLER
Kahvaltı programının sonunda TEV Balıkesir Şubesinin Jale Bayraktar, ‘Adım Adım’ ekibine kaydolduklarını, 2 yıldır kendileriyle birlikte maratonlara katıldıklarını ve kendileriyle birlikte öğrencilere burs oluşturmak için bu maratonlarda koşan gönüllülere teşekkür belgesi verdi. Bu yıl Avrasya Maratonunda koşarak Balıkesir adına çorbada tuzu olan; Sevda Çavdar, Şule Türkmenli, Mukadder Karakaş, Ece Kurşun, Cemile Aslan, Serpil Yıldız ve İlknur Tülu’ya protokol tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.