Brezilyalı efsane futbolcu Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti. Dünya futbol tarihinde önemli bir yere sahip olan Pele'nin hayatı boyunca yaşadığı bazı olaylar ise asla unutulmadı.

Futbol tarihinin en ikonik figürlerinden Edson Arantes do Nascimento veya bilinen ismiyle Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti. Futbolun Taçsız Kralı olarak da anılan efsane geçtiğimiz yıldan bu yana kolon kanseri tedavisi görüyordu. Brezilyalı efsane, futbolu 1977 yılında bırakmasına rağmen tarihin en ünlü simalarından biriydi.

Üstelik bugün dahi pek çokları tarafından dünyanın en iyi futbolcuları arasında gösteriliyor, hatta bazılarına göre tarihin en iyisi olarak anılıyordu. Çünkü Taçsız Kral, yeşil sahaların gördüğü en büyük dahilerden, futbolun en başarılı isimlerinden, tekrarlanması neredeyse imkansız başarıları gözü kapalı gerçekleştirebilen bir yıldızdı.

Pele, tarihte 3 Dünya Kupası kazanan tek oyuncuydu. Üstelik bu kupalardan ilkine yalnızca 17 yaşındayken ulaşmış, tarihin en genç Dünya Kupası şampiyonu olmuştu. 21 yıllık futbol kariyerinde çıktığı 1363 maçta attığı 1281 golle halen tüm zamanların en golcü futbolcusu konumunda. Kısacası futbol tarihinin en büyük dehalarından Pele, futbol kariyeri ancak fantastik edebiyat eserlerine konu olabilecek inanılmaz bir yaşam.

Ancak Pele'nin yalnızca futbol kariyeri değil, bütün yaşamı inanması güç hikayelerle dolu. Çünkü Pele, yeri geldiğinde kanlı bir iç savaşı sona erdirebilecek, yeri geldiğinde ünlü oyuncu Sylvester Stallone'dan 'rol çalabilecek' yeri geldiğinde bir hakemi bile oyundan atabilecek bir figürdü!

Pele'nin yıllarca formasını giydiği Brezilya temsilcisi Santos FC, Kolombiya'nın başkenti Bogota'da Kolombiya olimpiyat takımıyla bir hazırlık maçına çıkmıştı. Karşılaşma devam ederken Pele, rakip takımdan bir futbolcuya sert bir faul yapmış, üstelik bir de (hakem Guillermo Velasquez'in iddiasına göre) rakibine hakaret etmişti.

Kırmızı kartla cezalandırılması ve sahayı terk etmesi gerekiyordu. Ancak o günler, futbolda kırmızı kartın olmadığı günlerdi. Ancak Pele'nin rakibine yaptığı faul, üstüne üstlük hakaret etmesi, kesinlikle bir ceza gerektiriyordu! İşte bu nedenle karşılaşmanın hakemi Guillermo Velasquez, Pele'den sahayı terk etmesini istedi!

İşte ne olduysa tam da bu anda oldu. Taçsız Kralı izlemek için stadyumu dolduran binlerce insan, nefesini tutarak beklemeye başladı. Santos takımını futbolcuları hakemin etrafını sararak itiraz etmeye başladılar. Yeşil sahaların en büyük yıldızı, yeşil sahadan zorla uzaklaştırılamazdı! Tribünleri dolduran binlerin, Santoslu futbolcuların ve Pele'nin iradesi hakeme galip gelmişti.

Pele'yi oyundan atmak isteyen Guillermo Velasquez, sahayı terk etmek zorunda kaldı. Velasquez, 2010 yılında verdiği bir röportajda bu olayla ilgili olarak, Pele'nin kendisine sahayı terk etmesini ve düdüğünü yan hakemlerden birine bırakmasını söylediğini açıkladı…

1961 yılında Brezilya'da 'ihraç edilemeyecek ulusal hazine' ilan edildi!

Pele söz konusu olduğu zaman akıllara gelen sorulardan biri de 'neden hiç Avrupa'da oynamadı?' Genellikle Pele'yi eleştirenler tarafından bir argüman olarak sunulan bu soru, ünlü oyuncunun görece kolay bir ligde top koşturduğuna bu nedenle başarılarının çok da önemli olmadığına gönderme yapıyor.

Pele'nin yeşil sahalarda fırtına gibi estiği dönemde, Brezilya dışında forma giymesi engellenmişti… 1960'lı yıllarda Avrupa'nın en ünlü futbol kulüplerinden Real Madrid ve Milan, Pele'yi kadrosuna katmak istiyordu. Ancak o dönemde futbolcuların hangi takımda oynayacakları üzerinde oldukça kısıtlı bir söz hakları vardı. Böylece Santos FC, Pele için yapılan transfer tekliflerinin hepsini geri çevirdi.

Öte yandan Brezilya hükümeti de Pele'yi Brezilya'da tutmak için yoğun bir çaba harcıyordu. 1961 yılında dönemin Brezilya Devlet Başkanı Janio Quadros, Pele'yi 'ihraç edilemeyecek bir ulusal hazine' ilan eden kararname yayınladı. Brezilyalı efsane ancak 1975 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'ne transfer oldu ve New York Cosmos takımında forma giydi.