Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ile Denizbank arasında düşük faizli ve uzun vadeli kredi protokolü imzalandı.

Birlik üyelerinin kârlılığını arttırmak ve üretim istikrarını sağlamak amacıyla hazırlanan protokolde üreticiye 0,89 faiz oranı ile aylık veya üçer aylık taksitler şeklinde, 25 bin TL’ye kadar tek kefil, 50 bin TL’ye kadar iki kefil, 100 bin TL üzeri çift kefil ve ipotek karşılığında 60 aya kadar vade imkanları sağlandı.
 

Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ile Denizbank Akıncılar Şubesi Şube Müdürü Halil Erdem protokolün imzalarını düzenlenen törende birlikte attılar.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başkan Şimşek, “Birlik olarak imzalamış olduğumuz protokol ile hayvansal üretim yapan üyelerimizin yem ihtiyaçlarının hakkıyla karşılanması, tarımsal üretim yapan üreticilerimizin de ihtiyaç fazlası ürünlerinin değerlendirilmesini sağlayıp ekonomik kayba uğramadan tarımsal ve hayvansal üretim dengesi kurulacaktır.
 

Üreticilerin kredi çekerek borca girmelerini her ne kadar tasvip etmesem de böyle zorlu süreçlerde, kaba yem ve yardımcı ürün tedariğini hasat döneminde en uygun fiyata alarak stoklama yapabilmelerini ve maliyeti bir nebze olsun sabitleyebilmeleri için Denizbank ile bu protokolün imzalanmasını uygun gördük. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın üye üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi. İLKAN TOPRAK