Önümüzde ki günler de hem liseye hem de üniversiteye geçiş sınavları var...

Her iki sınava yaklaşık dört milyon öğrenci girecek.Buda küçük bir ayrıntı.

 

Geleceğimiz olan  bu pırıl pırıl beyinlere nasıl bir işkenceyi reva görüyoruz.

Bu sınavların daha huzurlu bir ortam ve zaman da yapılması daha sağlıklı ve daha anlaşılır olmazmıydı .

 

Çocuklar maske  ile sınava girecek.Fiziksel mesafenin uygun olduğu yerler de maske takma zorunluluğu yok.

Göz ardı edilen önemli iki husus var.Birincisi panik atak yaşayan gençlerimiz var.Ya virüs bulaşırsa .Her insan bu kaygıyı yaşamayabilir.Ama yaşayan gençlerimiz için netice tamamen kaygı...Ve kaygı beynin düşünme yetisini kaybettirir ciddi bir odaklanma  sorunu yaşatır.Sadece küçücük bir doz empati kurmanızı rica ediyorum.Bir anne olarak çocuğumun okula yarım dönem geç gitmesini tercih ederim.Neden mi ...?Hiç bir şey çocuklarımızın sağlığından daha önemli değil.

Yine de bu konu da uzmanların ve sınava girecek öğrencilerin fikrinin alınması  daha doğru olurdu.Naçizane görüşüm bu.

 

 

Bu ülke de eğitim uzun zamandır yap boz tahtasına döndü.Eğitim bütün toplumun ortak paydasıdır bunu unutmamalıyız.Öncelikli yatırım çocuklara ve gençlere yapılmalıdır.

 

Sınava girecek öğrencilerin bir endişesi de ikinci dönem konularından muaflar.Anlaşılır ve mantıklı bir adım.Ama öğrenmedikleri konularının telafisi nasıl yapılacak...

 

Öncelikle kendim de bir ebeveyn olarak endişeliyim.Hem de çok fazla.Toplum olarak şu cümleyi kurabiliyormusunuz.Evet bu süreçte doğru adımlar  atılacaktır .Bu güveni hissedebiliyormuyuz...

 

Eğitim bir ülkenin geleceği ve başarısının anahtarıdır...O sebeptendir ki.Bu konu da gerçek fikir ve düşünce insanlarının görüşlerinin alınması gerekir.

 

 

Eğitim söz konusu olduğun da  ideolojiniz ne olursa olsun ortak kararların alınması gerektiğine inanıyorum.

 

 

Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.

 

“Mustafa Kemal Atatürk”