Oğan ikinci tur kararını açıklıyor…İkinci turda hangi adayı destekleyecek?..

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla siyasi partilerin genel merkezlerinde yoğun bir trafik yaşandı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşürken, Sinan Oğan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Ata İttifakı’nın bir diğer bileşeni olan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz ise Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini ifade etti.

GÖZLER SİNAN OĞAN’A ÇEVRİLDİ

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olarak ikinci tura kalamayan Sinan Oğan’ın hangi adaya destek vereceği merak ediliyor. Oğan’ın son günlerde yaptığı açıklamaların ardından ikinci turda Cumhur İttifakı’nı destekleyeceği yorumları yapıldı.

OĞAN KARARINI AÇIKLADI

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan ikinci turda ne yapacağına dair kararını açıkladı.

Oğan açıklamasında: “Biz yaklaşık üç yıl önce eğer bir Türk Milliyetçisi aday olmazsa Türk Milliyetçileri adaysız bırakmayacağız. Son ana kadar üzerinde uzlaşılan bir Türk Milliyetçisi aday bekledik. Böyle bir aday çıkarsa çekileceğiz dedik. Bu süreçte Ata İttifakı kuruldu. 11 Mart’ta Türk Milliyetçilerinin dayı olarak seçimlere girdik. Biz üç yıldır bu çalışmayı sürdürüyorduk Bu şekilde bir dip dalga hazırladık. Beklediğimiz oy yüzde 9-16 bandındaydı. Seçimlere eşit ve adil olmayan şartlarda katıldık. Buna rağmen bir mücadele sergiledik. Burada sosyal medya kullanıcılarının katkıları büyük oldu. İkinci plana atılan milliyetçi seçmeni merkez haline getirdik. Sığınmacılık konusunda farkındalık oluşturduk. Seçimlerin ikinci tura kalmasını sağladık. Bizi dikkate almak istemeyenlerin bizi saydıklarını gördük.

Oğan konuşmasında seçimlere dair genel değerlendirmeler yaptı. Seçmenlere ve katkı sunan bütün paydaşlarına teşekkür eden Oğan, ülkedeki temel sorunlara dair de değerlendirmede bulundu. Oğan’ın konuşmasında sığınmacılar, terör ve deprem geniş yer tuttu.

Oğan ikinci tura dair: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde istikrar için cumhurbaşkanı ve parlamentonun birlikte çalışması önemlidir.” Dedi. Oğan, Milleti İttifakı’nın parlamentoda çoğunluğu sağlayamazken, Millet İttifakının bu çoğunluğu sağladığını ifade ederek ikini turun kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Oğan, herhangi bir pazarlıksız olmaksızın ilkeler çerçevesinde 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci tur seçimlerinde Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtti.