Büyük depremin ardından deprem bölgesi için seferber olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi afetin ilk günlerinde arama ve kurtarma faaliyetlerinde büyük bir çaba gösterdi. Bölgeye gönderilen yardım tırları ile vatandaşların temel ihtiyaçları karşılanırken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Fırıntaş aracılığıyla vatandaşlara sıcak yemek verildi.

BÜYÜKŞEHİR DEPREMZEDELERİ UNUTMADI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi deprem felaketinin ilk günlerinde başlattığı çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Afetin ilk günlerinde vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılanması için büyük gayret gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, arama ve kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından şehrin altyapı ve üstyapı çalışmalarının tamamlanmasında da büyük rol oynadı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz öncülüğünde hayata geçirilen Balıkesir Çarşısı depremzede esnafın ticaretlerine devam edebilmesi için can suyu oldu.

SAĞDIÇLAR MESCİDİ

Adıyaman’da yapılan Balıkesir Çarşısı ile birlikte depremzede esnaf ticaret hayatlarına devam edebilecek. Açılışta konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz depremin ilk anından itibaren bölgede çalışmaları yakından takip ettiğini belirtirken Balıkesir Çarşısı projesine destek olan Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ne de teşekkür etti. Başkan Yılmaz: “6 Şubatta valimizle beraber buradaki yaraları sarmak için ilk önce Osmaniye’ye geldik. Ardından Adıyaman’a geldik. Burada bir çok arama kurtarma çalışmasını yaptık. Sayın valimizin önerisiyle buradaki esnafımızın yeniden ticaretlerini yapabilmeleri için bu projeyi hayata geçirdik. Burayı yaparken bir havuz hesabı kurduk. Herkes kararınca destek oldu el birliğiyle burayı yaptık. Burada bir mescit yaptık. Yaptığımız mescidin adını sağdıçlar mescidi kurduk. Sağdıç bu bölgede kirveye denk gelir. Biz beraber büyüdüğümüze sağdıç deriz. Evlenirken, hastayken askere giderken sağdıcımız hep yanımızdadır. Bizi sizin artık hep yanınızdayız. Balıkesir her zaman Adıyaman’ın kardeşi. Tüm esnaf arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Balıkesir Çarşısı, Balıkesir İl Müftüsü Celal Sürgeç’in yaptığı dualarla açıldı. Burcu DEMİR