Bildiğiniz üzere mübarek Ramazan ayı başladı.

Bu yıl korona belası nedeniyle farklı bir Ramazan geçiriyoruz.

Normalde camiler dolar, toplu iftarlar yapılır bir araya gelinirdi.

Ama koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması var.

Olmasa bile herkes evinde izolasyon yapıyor.

Yani kendisini sosyal hayattan uzak tutuyor.

Ramazan deyince aklıma hurma gelir.

Hurma dünya çapında çok yaygın olarak tüketilen besinlerin başında geliyor.

Özellikle Ramazan aylarında tüketimi zirve yapar.

İftar sofralarının en önemli besinidir ve uzun süre aç kaldıktan sonra hurma ile oruç açmanın sağlık açısından da çok önemli olduğuna inanılmaktadır.

Tüm hurma çeşitleri karbonhidrat, doymamış yağ asitleri, protein ve lif bakımından çok zengindir. Hurma ayrıca 15 farklı mineral ve C, B1, B2, A vitaminleri de içerir.

Hurmanın faydaları arasında belki de en önemlisi DNA ve hücreleri yenileme özelliğidir.

Hurma bu zengin içeriği ile anne sütünü artıran yiyecekler arasında en baştadır.

Lif sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır, bağırsakların artık maddelerden arınmasını sağlar.

Hurma yüksek derecede antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudunuzu zararlı maddelerden temizler ve bu özellikleri ile sağlığınızı birçok hastalığa karşı korurlar. Üstelik antioksidan içeren çoğu meyve bekledikçe bu özelliğini kaybederken, hurmanın antioksidan içeriği bekledikçe artar.

Hurma beyin sağlığı ve hafıza için çok önemli olan beta-karoten içerir. Bu bileşenin hafıza kaybını önleyici özelliği araştırmalarda tespit edilmiştir.

Hurma şeker seviyesini dengeleyebilen bir besindir. Hurma kalori ve karbonhidrat zengini olmasına rağmen glisemik endeksi düşüktür. Suyla tüketildiğinde tokluk hissi yaratır, şeker seviyesinin sağlıklı bir düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Düzenli hurma tüketimi göz sağlığını sinirlerini korur. A vitamini gözlerin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisidir. Hurma da çok zengin bir A vitamini kaynağıdır.

Hurma suyunun cilt üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Antioksidan ve besleyici özellikleri ile hem cilde sadece sağlıklı bir görünüm kazandırır, hem de cilt üzerinde meydana gelen tahrişleri giderir.

Faydaları saymakla bitmeyen hurmayı sadece Ramazan’da değil, yıl boyu tüketmenizi öneririm.