Birkaç haftadır oturduğumuz evin dış cephe kaplaması yapılıyor. Türk milletinin en büyük keyiflerinden biri olan inşaat alanı izlemeyi iple çekerken iskele kurulum aşamasından başlayarak yüreğimiz ağzımıza geldi. İnşaat Mühendisleri Odasında çalışırken, mühendis adayı gençleri Atatürk Şehir Hastanesinin şantiyesine götürmüştüm. Orada her aşamada ki güvenlik önlemlerini izleyip konu hakkında bilgi almıştık. İskele kurulum aşamasından, yükseldikçe güvenlik prosedürünün nasıl yürüdüğünü görme fırsatımız olmuştu. 
Bizim bina yapılırken bu aşamaları görme beklentisiyle izlemeye koyulduk ailecek. Şaşırarak gördük ki çözümü çok az maliyetlerle halledilecek güvenlik önlemlerini bile almaktan kaçınmış firma sahibi. İşçiler yerin metrelerce üstünde bir tahtanın üzerinde ne bir güvenlik kemeri, ne baret nede bir halat yardımı olarak Allaha emanet çalışıyorlardı. Çoğunlukla yabancı kökenli işçiler gurbet ellerde hayatta kalma uğruna canını hiçe sayarak çaresizce çalışmayı göze almışlar, firma sahibi de bu çaresizleri tehlikeye atmakta hiçbir mahsur görmeyip para uğruna kuralları kanunları hiçe sayarak bildiğini okumuştu.
Şimdi bilinçlenmek isteyen bir vatandaş olarak yetkililere sormak istiyorum; İnşaat şirketlerinde iş güvenliğinin resmiyeti nedir? Uygulanma durumu nedir? Geçerli mevzuatın yüksekte çalışma çağrısına ne kadar uyuluyor? Baret kullanımı zorunlu mu? Güvenlik kemeri kullanmak mecbur mu? Eğitim almış personel mi çalışıyor? İskelede gerekli güvenli kurulum olup olmadığını kim belirliyor? Mekanda yaşayanların güvenliğini sağlayacak ve inşaat pisliğinden koruyacak bir prosedür yok mudur? Gördüğümüz aksaklıkları nereye bildirebiliriz? Yoksa kapımızın önünde işçi ölümüne davetiye çıkartan bu çalışmaya –belki olmaz- ya da –Allah korusun- diyerek kayıtsız mı kalmalıyız? 
Nazım ustanın dediği gibi 
“Yapıcılar türkü söylüyor
Yapı türkü söyler gibi yapılmıyor ama
Bu iş biraz zor” ya da kahraman bir şehrin kahraman insanlarına atfedilen mertliği simgeleyen onurlu bir ismi firma ismi koymakla da. "öz" bilmem kimler, "hakiki" falancalar "has" filancalar koymakla ciddi işveren olunmuyor bence insan hayatına, işe, emeğe, yasaya ve mevzuata uyarak olunuyor.