Eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir süre kaldı. Ülke genelindeki milyonlarca öğrenci sadece birkaç gün sonra okulları dolduracak. Öte yandan her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce öğrenci ilk defa okula başlayacak. Bu sebeple eğitim-öğretim hayatına adım atacak minikler ve aileleri büyük bir heyecan ve mutluluk içerisinde. Ancak okula başlamanın zorlukları da yok değil. Okul fobisi ismi verilen fenomen de bazı öğrencilerin ve ailelerin karşı karşıya kaldığı zorluklardan biri. Üstelik uzmanlara göre tedavi edilmediği durumda öğrencilerin tüm eğitim-öğretim hayatını etkileyebiliyor. 

Ancak okula başlamak, bazı öğrenciler ve aileleri için pek kolay değil. Çünkü eğitim hayatına adım atmanın getirdiği bazı zorluklar var. Okul fobisi olarak isimlendirilen fenomen de bu zorluklardan biri. Okul fobisi kabaca, öğrencinin okulda yaşadığı sorunlar nedeniyle okula gitmek istememesi veya okulda yalnız kalamaması olarak tanımlanıyor. Uzmanlar okul fobisini, temelde öğrencinin herhangi bir sebeple okuldan korkması olarak da tanımlıyor.

Öğrencinin okuldayken yaşadığı yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi de okul fobisine neden olabiliyor. Uzmanlara göre okul fobisinin temel belirtisi öğrencinin okula gitmek istememesi ve okuldan korkması. Ancak bu tehlikeli fobinin kendini gösterdiği başka biçimler de var. Okul fobisinin öğrencileri çoğunlukla psikolojik olarak etkilediği biliniyor. Ancak bazı durumlarda fizyolojik olarak da kendisini gösterebiliyor.

Uzmanlara göre hem öğrencilerin hem de ailelerin yaşamını ciddi şekilde etkileyen bu fobinin ortaya çıkmasına neden olabilecek unsurların sayısı da hayli fazla. Okul fobisi, öğrencinin özel olarak bir öğretmenden, dersten veya arkadaşından korkması şeklinde de kendisini gösterebiliyor. Öğrencinin okuldan veya okuldaki çeşitli unsurlardan korkması ile gelişen ve bu nedenle okula gitmek istememesine neden olan okul fobisi genellikle ilkokula başlama yaşı olan 5-6 ve ortaokula geçiş döneminin başladığı 10-11 yaşlarında görülüyor.