Türk Halkı’nın en büyük mesajı güven veremeyen Millet İttifakına verdiğini dile getiren Milletvekili Mustafa Canbey “ Türk Milleti dedi ki Millet İttifakı’na senin söylediğin sözlerine ben güvenmedim, yaptığın algılara biz inanmadık, vaatlerin doğru değildi biz buna inanmadık. Terörle hassasiyeti öneme almadın dedi. Hatta terör ile ittifak kurdun biz senin bu vaatlerini hiçbir şekilde kabul etmedik, etmiyoruz sana güvenmiyoruz dedi” şeklinde konuştu.

“MİLLET İTTİFAKININ DEMOKRASİYE SAYGISI YOK”

CHP ve HDP milletvekillerinin yemin töreninde ayağa kalkmaması ile ilgili konuşan Milletvekili Canbey “ Millet İttifakı’nın demokrasiye saygısının olmadığını gördük. CHP hiçbir zaman demokrasiyi hazmedememiş bir parti. Demokrasiyi ağızlarından düşürmüyorlar ama millet bir karar vermiş yeni bir seçimden çıkmış. Yani derdiniz nedir? Şu anda ne dertleri olabilir, kendi içlerine baktığınız zaman bir sorunları var. İttifakları ile sorun yaşıyorlar. Diğer partiler ile problem yaşıyorlar. Parti içerisinde istifalar var. Liderlik sorunları tartışmaya açıldı. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olduktan sonra burada mecliste yemin töreninde ayağa kalmamak demokrasiye olan saygısızlıktır. Kendilerine olan saygısızlıktır aslında. Onlarında bugün orada ayağa kalkmaları gerekmekteydi. CHP’nin ve HDP’nin ayağa kalkmamasını elbette milletimiz bir yere not etti ve bunu bir kez daha değerlendirecektir, en iyi şekilde onlara cevap verecektir. Meclis Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli yemin törenine sayın cumhurbaşkanımız geldiğinde ayağa kalkılacağını, tören sırasında ayakta durulacağını net bir şekilde ifade etmesine rağmen maalesef protest bir tavır takındılar.” şeklinde konuştu

“GÜVEN OYU ERDOĞAN’A”

Güven oyunu gerçekçi vaatlerde bulunan Cumhur İttifakı’na ve Erdoğan’a verdiğini belirten Milletvekili Canbey “ Türkiye’yi 2053, 2071 vizyonu ile yöneteceğim diyen sayın cumhurbaşkanımıza millet oyunu verdi. Türkiye’yi uluslararası alanda itibarını yükselteceğiz diyen ve önce kendi bölgesinde sonra tüm dünyada etkisini arttıracağız diyen sayın cumhurbaşkanımıza güven oyu verdi. O yüzden şunu çok net bir şekilde anladık ki Anadolu irfanı doğru bir karar verdi ve sayın cumhurbaşkanımızı tekrar cumhurbaşkanı olarak görevlendirdi. Bizi de milletvekili olarak meclise gönderdi” ifadelerine yer verdi.

Burcu DEMİR