Partisinin Balıkesir İl Başkanlığını ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, basın mensuplarının kuruluşunda yer aldığı partiden ayrılan Millet İttifakı Balıkesir Büyükşehir belediye Başkan Adayı olan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’un istifasıyla ilgili sorusunu geçiştirdi.

 “İstifa tek taraflı beyandır” diyen Meral Akşener, “Sadece o kişinin seçmeniyle olan durumunu ancak ilgilendirir. Dolayısıyla Sayın Ok’a kadar bizim birkaç arkadaşımız istifa etmiştir, onların hakkında da incitici, rencide edici tek bir kelime etmedim. Dolayısıyla kendisine hayatta başarılar diliyorum, gene de bir şey söylemeyeceğim” şeklinde konuştu. 
Meral Akşener’in “İsmail Ok’a kadar birkaç arkadaşımız istifa etmiştir” sözleri Ok’u dikkate almadığı şeklinde yorumlandı.

BALIKESİR’İ İLÇE İLÇE GEZECEK
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisi tarafından hazırlanan program kapsamında Balıkesir’de ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Sındırgı ilçesine giden Akşener, 13 ilçeyi daha gezerek vatandaşları ve esnafları dinleyeceğini söyledi. İYİ Parti Grup Başkanvekili ile birlikte geldiği Balıkesir’de partisinin İl Başkanlığını ziyaret eden Meral Akşener’e Balıkesir’de İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna ve CHP İl Başkanı Serkan Sarı eşlik ediyor. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti binasında düzenlediği basın toplantısında iktidarı eleştirdi. Ankara’daki siyasetin bir kısır döngü içerisinde olduğunu ve kendilerinin bu kısır döngüden çıkıp milletle buluşmak için program yaptıklarını söyledi. Meral Akşener, “İyi Parti olarak başlattığımız şehirlerimizi ilçe ilçe gezme programı içerisinde bugün Balıkesir’deyiz. Altıncı şehrimizdeyiz. Antalya, İzmir, Bursa, Edirne Kırklareli ve şimdi Balıkesir. Niye ilçelerimizi geziyoruz? Seçim yok, herhangi bir kampanya söz konusu değil. Bildiğimiz gördüğümüz bir şey var ekonomi çok kötü, mevzu artık hayat pahalılığını aşmış. Ankara’da genellikle o ona bunu dedi, bu buna bunu dedi üzerinden politik bir dil var. Sayın Erdoğan birine bir şey söylüyor, o kişi ona cevap veriyor. Daha sonra siz ne diyorsunuz diye bana soruyorlar; Bir kısır döngü. Bunun dışına çıkmak amaçlı öncelikli esnafın, sonra kadınların sonra işsiz gençlerin çiftçinin hayvancıların sanayicinin meselelerini, insanımızın problemini öğrenip her Salı konuşmasının içinde sadece bunlara yer verdiğimiz bir yeni yöntem belirledik. Bizim tarifimize göre muhalefet halkın avukatıdır. İktidar partilerini de hizmet yapmakla görevlendirir. Ne hizmetin nasıl yapıldığına dair ne dış politikayla ilgili bir bilgimiz var, sonuç itibariyle biz Türkiye’nin gerçek gündemini kamuoyuna mal etmek ve uzunca bir zamandır seçmen velinimet olmaktan çıktı. Seçmenin beğenisini teveccühü alabilmek için siyasetçi seçmenin ayağına gelir, konuşur derdini dinler ve iktidarsa çözümünü gerçekleştirir değilse onunla ilgili iktidarı uyarır. Sındırgı ilçemizi gezdik esnafımızla görüştük. 13 ilçede tek tek esnaflarla buluşup emeklimizin kadınların durumunu öğrenim meclis gündemine getireceğiz” dedi.

İSMAİL OK’UN İSTİFASI..
“İSTİFA TEK TARAFLI BİR İRADE BEYANI”
Basın mensuplarının Balıkesir Milletvekili İsmail Ok’un İYİ Parti’den istifasıyla ilgili görüşünü sorduğu Meral Akşener, “Hayatta başarılar diliyorum” dediği Ok’la ilgili şunları söyledi;
“Ben istifanın kişisel olarak tek taraflı bir irade beyanı olduğuna inanırım. Bugün gelirken ölçtüm, ben bu ülkede 27 yıldır aktif politika yapan tek kadın siyasetçiyim ben bu ülkede. Bir düşündüm, 27 yıldır hiçbir siyasetçinin ailesi hakkında, karakteri hakkında, eylemleri dışında kendisinin durumu yani namusu, şerefi hakkında tek kelime etmemişim; Bununla da gurur duyuyorum. Siyaset prensipler üzerinden yapılır. Dolayısıyla birinci prensip istifa tek taraflı beyandır. Sadece o kişinin seçmeniyle olan durumunu ancak ilgilendirir. Dolayısıyla Sayın Ok’a kadar bizim birkaç arkadaşımız istifa etmiştir, onların hakkında da incitici, rencide edici tek bir kelime etmedim. Dolayısıyla kendisine hayatta başarılar diliyorum, gene de bir şey söylemeyeceğim. Ama önemli gördüğüm için söylüyorum; Son zamanlarda Türkiye’de dil çok değişti. Şimdi Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı, canı istediği gibi herkes hakkında konuşuyor. Ama geri dönüp bakarsanız ailesini, namusunu, şerefini karıştırdığım tek bir bırakın cümleyi kelimem olmamıştır. Ama Sayın Erdoğan’ın devri iktidarında namus; şeref ailem her şeyin karıştırıldığı iftiraların çirkinliklerin yaşandığı bir süreç yaşadık. Bizim tutumumuza, prensiplerimize uygun Türk siyasetinin yönlendiricilerini davet ediyorum… Bazen sabretmek gerekir, en iyi cevabın sahibi vatandaştır, en iyi cevap zamandır.  Yani ben bu prensibimi çiğnemeyeceğim.”

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINI MERAK EDEN İNSAN SAYISI ÇOK DÜŞÜK. İNSANLARIN DERDİ EKONOMİ VE İŞSİZLİK”
Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, insanların açlık ve işsizlikle ekonomik darboğazda yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da FETÖ’nün siyasi ayağı konuşulurken ülkede insanların ekonomi ve işsizlikle uğraştığını söyledi. Akşener, “Sokaklar yanıyor. Türkiye’nin çok farklı dönemlerine şahit oldum, hayat pahalılığı herkesi vurmuş durumda tamam. Esnaf yanıyor, kira, stopaj, doğal gaz, su parası, maliyetlerin artması alım gücünün düşmesiyle yanıyor. Siftahsız kapatan iş yerleri görüyoruz. En çok istihdam yaratan esnaf ağlıyor. İşsiz gençler, üniversiteli gençlerin durumu, çiftçinin durumu. Göreceli olarak ekonomik durumu iyi olan yerlerde üç öğün çorba içerek karnını doyuranlar var. Emeklilerin durumu ortada, insanlar aç. Biz bunu konuşmamız gerekirken neyi konuşuyoruz; FETÖ’nün siyasi ayağını. O onu dedi, bu bunu dedi konuşuluyor. Bir anket yayınlandı FETÖ’nün siyasi ayağını merak eden ve bu konuda fikri olan insan sayısı son derece düşük. Biz bir anket yaptırdık; bu insanların derdi nedir diye; Ekonomi ve işsizlik yüzde 73 oranında birinci çıktı. Bir Allah’ın kulu bana, yukarıda yapılan ayrıştırıcı dile yönelik tek soru sormadı, ama mutfağı soruyor, ekonomiyi soruyor. Fukaralığı görüyoruz” şeklinde konuştu.

ŞEHİT POLEMİĞİ..
Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehitlerle ilgili sözlerine cevap veren Meral Akşener, “Birkaç tane şehit dedi. Daha önce de kelle dediydi. Bu dil sürçmeleri esasında şuur altının ortaya çıkışıymış, psikologlar öyle diyor. Birkaç tane denilen her biri bir annenin çocuğu, bir genç hanımın kocası, bir küçücük çocuğun babası, insani bir şey. Dolayısıyla onun hoş karşılanır bir yanı yok. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı olmayı başarabilse çok iyi olacak” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel gazetelere resmi ilan verilmemesiyle ilgili konuyu muhalefet olarak neden Anayasa Mahkemesine götürmediklerini soran bir gazeteciye,“Ana Muhalefet Partisi Anayasa Mahkemesine verebiliyor. Sizlerden aldığımız bütün bilgileri mecliste gündemine getiriyoruz, araştırma önergesi veriyoruz. Ben bu konuyu Sayın Kılıçdaroğlu ile de görüşürüm.  Bununla ilgili bir adım atarız” dedi.