Balıkesir Altıeylül Organize Sanayi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi fizik Öğretmeni Ayşegül Dündar ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Alacakaranlık” (twılıght) adlı eTwinning projesiyle ışık kirliliğine dikkat çekiliyor.

Üç ülkeden 8 öğretmen, 43 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen uluslararası “Alacakaranlık” (twılıght) adlı eTwinning projesiyle öğrenciler ışık kirliliğinin doğaya, insanlara, ekonomiye verdiği zararları inceledi.

Öğrenciler ayrıca web 2.0 araçlarını kullanarak projeyle ilgili çalışmalar yaptı. Proje kurucusu Ayşegül Dündar: “Ocak 2021 ayında Türkiye, İtalya ve Polonya’dan ortak okullarla başladığımız projemizde salgın sürecinden olumsuz etkilenen öğrencilerin bilimle aralarındaki bağın güçlendirilmesi, ışık kirliliğine dikkat çekilmesi, güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, teknolojinin etkin kullanımının sağlanması ve ekip halinde çalışma motivasyonun artırılması hedeflendi. Bu amaçla projede öğrencilerin web 2.00 araçlarını etkin bir şekilde kullandıkları poster, deney, e-gazete, e-dergi, sanal müze ve animasyonlara yer verildi. Ayrıca  yabancı ortakların da ülkelerinde bu konuya dikkat çekmeleri dünyamızın sorununu el birliği ile çözeceğimizi gösterdi‘’ dedi.