Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918'de Güney Afrika'nın Mvezo köyünde doğan ve 5 Aralık 2013'te Johannesburg'da hayatını kaybeden Güney Afrikalı bir siyasi lider ve aktivisttir. Nelson Mandela, Güney Afrika'nın ırk ayrım politikası olan apartheid'e karşı mücadele etmiş ve Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı olarak tarihe geçmiştir.

Mandela, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) adlı siyasi parti bir üyesiydi ve apartheid rejimine karşı çeşitli protesto eylemlerine öncülük etti. 1962'de ANC'nin hükümetin kanadı olan Umkhonto we Sizwe'yi kurdu ve hükümete karşı sabotaj davalarına başladı. 1964 yılında başlayan Rivonia Davası'nda Mandela, sabotaj suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve 27 yılını Robben Island, Pollsmoor ve Victor Verster hapishanelerinde kaçırdı.

1980'lerin sonunda apartheid rejimi zayıflamaya başladığında, Mandela'nın serbest bırakma çağrıları arttı. 1990 yılında serbest bırakılan Mandela, siyasi sürgünden dönerek Güney Afrika'da barışçıl bir geçiş süreci ebeveynliğinde demokratik seçimlerin buluşmasını sağladı. 1994 yılında yapılan tarihi seçimlerde ANC'nin başkanı olarak seçildi ve Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı oldu.

Mandela, siyasi kariyerinin yanı sıra adalet, insan hakları ve ırk ayrımcılığıyla mücadele kararları uluslararası alanda büyük bir değerlendiriyor. 1993 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü ve Güney Afrika'da ırk ayrımına dayalı politikaların sona ermesi için yaptığı çabalar tanındı.

Nelson Mandela, demokrasi, uzlaşma ve özgürlükler için mücadele eden bir figürdü. İnsan hakları ve toplumsal adalet alanında yaptığı katkılar ve ırk ayrımına karşı sürdürdüğü mücadele, onu dünya çapında bir ikon haline getirdi. Mandela, Güney Afrika'da ve küresel ölçekte büyük bir etki bırakan bir lider olarak hatırlanıyor.