Sessiz Kuşak:

 

Bu kuşaktakiler 1920’lerin ortasından ya da sonundan 1940’ların ortasına kadar geçen sürede doğanlar olarak biliniyor.

 

Sessiz Kuşak adı, bu dönemde doğanlara sessiz kalmanın ve güncel olaylara ilişkin görüşlerini açıkça konuşmamalarının öğretildiğine dair inançtan geliyor. Hal böyle olunca, Sessiz Kuşak sivil haklar hareketinin büyümesinde önemli bir rol oynamadı. İkinci dünya savaşının büyük çoğunluğunu yok ettiği bu kuşağın yaşamı dönem itibari ile acılar ve trajedilerle doludur. Bu kuşak cep telefonu ile muhtemelen hiç tanışmadı.

 

 

 

Bebek Patlaması Kuşağı (Baby Boomers):

 

Adı, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından doğum oranlarında görülen sert yükselişten geliyor ve bu kuşaktakilerin doğumu 1946-1964 yıllarına denk düşüyor. Bebek Patlaması Kuşağı’ndakiler kendine güvenli, idare otoritesiyle rahat ilişkiler kuran ve bağımsızlığın değerini bilen kişiler olarak tanımlanıyor ama ne kadar uğraşırsa uğraşsınlar akıllı telefon kullanmakta zorlanıyorlar.

 

 

 

X Kuşağı:

 

X Kuşağı’nın başlangıç tarihinin çok geniş bir aralığı var. Bu kuşaktaki kişilerin 1960’ların başı ya da ortasından 1980’lerin başına kadar geçen sürede doğmuş olduğu varsayılıyor. Bu jenerasyon güçlü iş ahlakıyla rahat davranışı dengeleme yeteneğine sahip olmalarıyla biliniyor. Ayrıca punk, indie, grunge ve tekno gibi müzik türlerine ilgili oldukları da görülüyor. Bu kuşak cep telefonunu icad eden kuşak olmasına rağmen bu teknolojiyi çocuklarından daha iyi kullanamıyor.

 

 

 

Y Kuşağı:

 

1980’lerin başları ila 2000’lerin başlarında doğan kişileri kapsayan bu jenerasyona, X kuşağından sonra, Z kuşağından önce gelmelerinden dolayı Y Kuşağı deniyor. 2013’de Time’da yer alan bir makalede Y Kuşağı’nın başlangıç tarihinin 1980 ya da 1981 doğumluları kapsadığı belirtilmişti. Ancak Z kuşağıyla birlikte ele alındığında, Y Kuşağı’nın kesin başlangıç tarihi bir tartışma konusu.

 

Z Kuşağı gibi, Y Kuşağı da teknoloji ve sosyal medyayı kullanma konusunda uzman. Birleşmiş Milletler’in Ağustos 2018’de yayımladığı bir rapora göre Z Kuşağı’ndaki kişilerin sayısı, yakın gelecekte Y Kuşağı’ndakileri geçebilir. Bu kuşak akıllı telefon kullanabilmekle beraber masa üstü bilgisayarlarla yapamayacağı hiç bir şey yok.

 

 

 

Z Kuşağı:

 

Genellikle 1990’ların ortası ve 2000’lerin ortası arasında doğmuş kişiler olduğu varsayılıyor, net sınır çizmek gerekirse 1995 – 2015 arası doğanlar diyebiliriz. Dijital gelişmelerde ivme yaşanan bir dönemde dünyaya gelen Z Kuşağı teknoloji meraklısı bir nesil olarak değerlendiriliyor. Ayrıca politika ve güncel olaylar konusundaki güçlü görüşleri nedeniyle son zamanlarda medyada da sıkça yer alıyorlar. Florida’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde yaşanan silahlı saldırının ardından, liseden bir grup gencin Mart 2018’de ABD’deki silah edinme yasalarının kontrol altına alınması amacıyla düzenlediği protesto gösterileri dünya çapında gündeme oturmuştu. Bu hareketi başlatan öğrenciler küresel ölçekte bir üne kavuşmuş hatta sosyal etkilerine işaret etmek için bazıları Time dergisine kapak olmuştu. Günümüzde akıllı telefonları en etkili olarak kullanan kuşak diye bilinir.

 

 

 

Şimdi düşünüyorum da kendime sormadan edemiyorum, cep telefonunu kulllanamayan bir neslin herhangi bir kuşak çatışmasında Z kuşağının üzerinde bir tahakküm kurma şansı var mı?