Karesi Belediyesi Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu “Kitap Sizden Çaylar Bizden” sloganıyla kitap okuma etkinliği düzenledi. Etkinliğe katılanlar kırsal mahallelerdeki okullara kurulacak kütüphaneler için kitap bağışında bulundular.

Şehir yaşamında hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, ortak karar alma ve sosyal yardımlaşma gibi birçok konuda şehre yön veren önemli çalışmaları gerçekleştiren Karesi Kent Konseyi, demokratik katılımlı geniş bir aile bilinci ile çalışmalarını sürdürüyor. Karesi Kent Konseyi son olarak Zağnos Paşa Camii yanı Bedesten alanı Meydan Kafe’de okumayı yaygınlaştırmak amacıyla “Kitap sizden çaylar bizden” sloganıyla bir etkinlik düzenledi. Sanat, spor ve siyaset camiasının yanı sıra Balıkesirlilerin çocuklarıyla birlikte yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte konuşan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.

Kent Konseyince düzenlenen etkinliğin kendisi için özel ve güzel bir etkinlik olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Bizler hakikaten okumayı biraz unutuyoruz gibi geliyor bana. Benim dışarıdan gördüğüm bir gözlemim. Bundan ötürü ben bilhassa çocuklarımın yanında kitap okumayı özellikle yapıyorum. Karşı değilim ama zaman teknoloji devri oldu. Çocuklarımızın elinde telefonlar, laptoplar, bilgisayarlar maalesef hakikaten ben üzülüyorum. Ben o kitabı açtığım zaman o kitabın kokusu bile inanın bir sürü parfümün kokusundan daha güzel geliyor. Ya biz öyle yetiştik veya öle yetiştirildik onu bilemiyorum. Bilhassa tüm okullarımızın kütüphanesinin oluşturulmasında veya böyle okuma etkinliklerinde bizlere gelerek katkı sağlarsanız hakikaten minnettar oluruz, mutluluk duyarız. Sloganımızda olduğu gibi kitaplar sizden çaylar bizden afiyet olsun diyorum” dedi.

“Kitap Sizden, Çaylar Bizden” isimli etkinliğe; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Karesi Kent Konseyi Başkanı Şaban Akkol, etkinliği düzenleyen Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Sevinç Özden, Ekol Hasatnesi Balıkesirspor Kulüp Başkanı Kadir Dağlı ve futbolcular, Üç kez Avrupa Şampiyonluk kemerini beline takan boksör Ali Eren Demirezen, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar, tarihçi ve yazar Aydın Ayhan, yazarlar Rahime Yazıcı, Çağdaş Bozkurt, Gülnur Gündoğan, Ahmet Esmer, sanatçılar Tamer Öztoprak, Ömer Candır, meclis üyeleri ve çok sayıda aile çocuklarıyla beraber katılarak destek verdi. 

Konuşmaların ardından kitap okuyan vatandaşlara çay ikramı yapıldı, etkinlik sonunda ise isteyenler kırsal mahallerdeki okullarda kütüphane oluşturması amacıyla kitaplarını Karesi Kent Konseyine bağışladı. İLKAN TOPRAK