Barışmak, barış içinde olmak ve yaşamak çok güzel bir duygu ile düşüncedir. Barışın karşıtı olan “Savaş” kelimesi zorunlu olmadıkça felakettir ve her alanda yıkım getirir. Askerlerin katılmadığı savaşlar da vardır, Petrol Savaşları, Su Savaşları, Gaz Savaşları, Yol Savaşları (İpek ve Baharat Yolu), Din Savaşları, Yıldız Savaşları, Sömürgeleştirme ile Bölme ve Parçalama Savaşları, Yüzyıl Savaşları ile Servet Savaşları ve Ekonomik Savaşlar.

Kalkınma ve ekonomi bağlamında Türkiye’mizin gündemine bir anda “Kenevir Yasağı” oturuverdi… Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın geçtiğimiz günlerde gündeme taşıdığı ve “Yeniden Kenevir Ekeceğiz. Eskiden Rize’de ekilirdi”… Dediği kenevir yasağının ucunda kimler ve neden vardır? Sorusu bu günlerde sorulmaya ve tartışılmaya başlandı. Sayın ERDOĞAN, çok büyük oynuyor! Okurken şok olacaksınız. O kadar büyük oyun ki meğerse…

Öncelikle “KENEVİR” nedir? Bir göz atalım da kendi kararınızı kendiniz verin lütfen. Araştırdık, edindiğimiz bilgiler ile bulgular da gördük ki çok ama çok şey demekmiş aslında “Kenevir”. Buyurun birlikte paylaşalım:

         -Bir dönümlük kenevir 25 dönümlük orman kadar oksijen üretiyor.

         -Yine bir dönüklük kenevirden 4 dönüm ağaca eş kağıt üretiliyor.

         -Kenevir bitkisi tam geri dönüşüm itibariyle 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebiliyor.

         -Kenevir 4 ayda yetişiyorken, bir ağaç 20-50 yıl arasında yetiştirilebiliyor.

         -Kenevir bitkisi, gerçek bir radyasyon temizleyicisidir.

         -Kenevir dünyanın her yanında yetiştirilebiliyor ve çok az suya ihtiyaç duyuyor. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilaçlarına da hiçbir ihtiyaç duymayan bitki türüdür.

         -Kenevirden imal edilen tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.

-İlk defe üretilen kot pantolon, kenevirden yapılmıştır. Hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir. Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.

-Kenevir bitkisi, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltmak; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 kadar hastalığın tedavisinde kullanılan etken bir madde oluşturmaktadır.

-Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içinde barındırdığı yağ asidi de doğada başka hiçbir bitki ile yerde bulunmamaktadır.

-Kenevirin üretim maliyeti bile soya fasulyesinden daha ucuzdur.

-Kenevir bitkisiyle beslenen hayvan türleri hormon takviyesine ihtiyaç duymazlar.

-Plastik ürünlerin tamamı kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya tekrar dönüşmesi oldukça da kolaydır.

-Bir arabanın gövdesi kenevirden imal edilirse, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla oluyor.

-Kenevir bitkisinden yapılan sabunlar ile kozmetik ürünleri suyu asla kirletmez; Yani tamamen doğa dostudur.

Açıkçası kenevir altın gibi değerli bir bitkidir. Bunların dışında birçok sayısız yararı olduğu söylenen ve başkalarının bilip de bizim bilmediğimiz kenevir, bir zamanlar dünyanın ve de Türkiye’mizin en önemli üretim bitkilerinden biriydi. İşte böylesine önemli ve de gerekli bir bitkinin ekimi Türkiye ile bir takım ülkelerde neden yasaklatıldı? Varın biraz da siz düşünün camlarım! Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün Milli Mücadelesi ekonomik alanlarda da var gücüyle devam ediyor diye düşünüyorum.