Herkese merhaba bu hafta sizlere birkaç yıl öncesinden yayın hayatına başlanış güzel dizilerden bahsedeceğim. Her biri birer öneri niteliğinde olacaktır. Şimdiden keyifli seyirler.

İlk önereceğim dizinin ismi: Ted Lasso. Apple yapımı bir dizi.

Dizinin en belirgin özelliği dizide, eski zaman yapımlardaki sıcaklık ve sadelik var. Dizi hem sürükleyici hem aşırı keyifli, konusu ve oyuncuları sımsıcak bir yapım. Bu dizi ffutbolla ilgili gözükse de aslında epey hayata dair unsurlar barındırıyor.

Konusuna gelirsek; Ted Lasso çok tatlı, hayata hep olumlu bakan, epey özgüvenli, kendisine ve yaptığı işe inanan, çok neşeli bir adamdır. Amerikada, Amerikan futbol takımı teknik direktörüdür. 2. Ligte teknik direktörlüğü yaptığı takımlar harika başarılar elde etmiştir. Amaaa gel gelelim İngilterede bizim alışkın olduğumuz bir futbol takımına teknik direktörlük teklifi gelir ve hayatında normal futbolun f sini bilmeden takımı yönetmeye başlar. İşte keyfi tamamen burada! Klübün sahibi olan kadının takımla ilgili başka planları vardır ama Ted Lasso bu planları bozacak mı yoksa planlara uyacak mı?? Kesinlikle öneririm 30ar dakikalık bu yapım gününüzü güzelleştirecek.

Diğer dizi ise; The big bang theory'nin spinoff'u Young Sheldon dizisinden bahsetmek istiyorum sizlere. The big bang theoryi izlemeyenler için de Sheldon karakterinden kısaca bahsetmeliyim.

Sheldon Cooper, teorik fizik profesörü olarak çalışmaktadır. 9 yaşında üstün zekasından dolayı okul hayatına adapte olamayıp abisinin okuduğu liseye geçmiştir. 10 yaşinda üniversitede fizik derslerine girmeye başlamıştır. Sheldon yaşıtlarına göre hayatı farklı algılayıp, yaşadığı için asosyal bir kişiliktir, obsesiftir aynı zamanda. Davranışlarında tekrarlayıcı şeyler vardır. Rutininden çok fazla çıkmaz. Kibirlidir. Zekasını övmeyi ve çizgi romanları çok sever. Araba süremez. Muhakkak bir başkasıyla gider her yere. Bu dizi de isminden anlaşılacağı üzere Sheldon'un çocukluğunu anlatıyor. 9 yaşından itibaren nelere maruz kaldı nasıl bir hayatı oldu. eğlenceli ve ilham veren bir dizi bence,

özellikle oyunculuklar harika .Bölümler 20şer dakika, çok çabuk bitiyor.

Son olarak; bahsedeceğim dizinin ismi Person of İnterest.

2011-2016 yılları arasında yayınlanmış belki de yapay zekadan, devletlerin siber teknolojiye olan ihtiyacından bahseden, bu konuları en ince ayrıntılarıyla işleyen ilk bilimkurgu dizi olabilir. Hatta geçen yıl okuduğum bir haberde, bu dizide işlenen bir teknolojinin, İngilterede uygulamaya geçilmesinden söz ediliyordu. Özel hayatin gizliliği ihlal edileceği gerekçesiyle (haklı bir gerekçe) tartışmaya açıldığından bahsediliyordu. Baya geleceğe dönük bir bilimkurgu diziden bahsediyorum bu yüzden, hatta bilmediğimiz bir şekilde şu anda da bu teknoloji uygulanıyor olabilir.

Konusuna geçmeden önce, görseldeki karakterimiz Harold'dan bahsetmek isterim. Harold karakteri aslında dizi yazılırken geçici bir karaktermiş, dizinin senaristi Jonathan Nolan, Harold karakterini canlandıran Michael Emerson'un oyunculuğunu o kadar beğenmiş ki, senaryoyu Harold üzerinden yeniden yazmış ve Harold başrol olarak karşımıza çıkıyor :) bu yüzden dizinin ilk sezonu sıradan bir Fbi,Cia gibi polisiye bir dizi izlenimi veriyor. Ama daha sonra öyle olmadığını anlıyoruz.

Konusu; Harold Finch çok zengin, çok zeki bir yazılımcıdır. Ülkedeki suçları önlemek için bir bilgisayar programı geliştirir. Yapay zekanın ilk ürünü diyebiliriz. Bu program, suç işlenmeden önce suçun işlenebileceği ihtimallerini göz önüne alarak, olayları analiz ederek bir matematiksel hesaplamayla, suçun işleneceği ihtimalini Harold'a iletiyor. Ve suçlular ile kurbanları ayırt ederek bilgi veriyor. Geriye o suçu işlenmeden nasıl durduracağı kalıyor. Burada da devreye muhteşem John karakteri giriyor. John eski CIA ajanıdır ve Harold ile çalışmaya başlayacaktır.

Hem sürükleyici olan hem izlerken karakterlere aranızda bir bağ kuracağınız bu dizi, hayattan, teknolojiden, fedakarlıktan vs her konuyu aşırı iyi işliyor... Bazen karakterlere o kadar alışıyor ve bağlanıyorsunuz ki dizi sizi duygusallaştırıyor bu yüzden.

Bu haftaki önerilerim böyleydi umarım güzel bir hafta sonu geçirirsiniz görüşmek üzere!