Balıkesir Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği Motorlu Taşıt Sürücüleri  Kursu  Direksiyon Eğitimi Usta Öğreticiliği Kursu tamamlandı.

Büyük ilgi gören kursların bitiminde 43 direksiyon usta öğretici adayı zorlu geçen teorik ve pratik eğitimleri tamamlayarak belgelerini almaya hak kazandı. Kursta verilen kaliteli eğitim nedeni ile yeni dönem açılacak olan kursun kontenjanları da şimdiden doldu.

12 Kasım 2018 tarihinde başlayan ve 2 Şubat 2019’da sona eren kurs, toplam 200 saat sürdü. Direksiyon usta öğreticisi adayı kursiyerlere teorik eğitimleri Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BALMEK)  binasında verildi. Teorik eğitimler sonrasında, Karesi ilçesi Paşaalanı Mahallesi’nde bulunan, direksiyon eğitim alanı ve Karesi ilçesi Direksiyon Eğitimi sınav güzergahında, zorlu bir eğitim alan usta öğretici adayları “MTSK Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama Sınavı Klavuzu’nda yer alan ‘’EK 4’’ formu doğrultusunda sınav güzergahında yapılan uygulamalı direksiyon sınavı ile birlikte eğitimlerini tamamladılar. Direksiyon eğitimi sonrasında başarılı olan kursiyerler belgelerini almaya hak kazandı.

Kursiyerler direksiyon eğitimleri ile birlikte ilk yardım eğitmeni Hamit Çalık eşliğinde birebir uygulamalı olarak ilk yardım konularını da öğrendiler. İlk yardım derslerinde adaylar hem kazazede hem de ilk yardım uzmanı olarak yer alıp, birebir olayları canlandırdı. İlk Yardım eğitmeni Hamit Çalık ilk yardımın  ve bir insanın yaşama tutunmasına vesile olmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Bugüne kadar Balıkesir ve çevresinde trafiğe adanmış bir hayat ile16 yıldır bu eğitimleri veren,  bir çok eğitimci yetiştiren usta eğitmen Hüdaverdi Özşen  kurs ile ilgili açıklamalarda bulundu, özellikle trafikte yaşanan olaylara dikkat çekip, adaylara; yetiştirecekleri sürücülere  trafik kurallarını iyi öğretmelerini ve trafikte farkındalık oluşturmalarının önemli olduğunu ezberletti.

MESLEK SAHİBİ OLDULAR

Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşegül  Kablan, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslar ile her yıl binlerce kursiyerin meslek sahibi olduğunu vurguladı.

Halk eğitim merkezlerinin 2023 vizyonu hedefleri doğrultusunda eğitimlere çok büyük önem verdiğini vurgulayan Kablan, kursta emeği geçen eğitimcilere, Balmek yetkililerine ve Garanti Sürücü Kursları Müdürü  Serkan Koç’a verdikleri destek ve işbirliği için çok teşekkür etti.

Kursiyerlere çalışma hayatında başarılar diledi.