Herkese merhaba! Biliyorsunuz seçimin ilk turu bitti, şimdi iki aday arasında seçim yapacağız 28 Mayıs Pazar günü. Bu yüzden sandıklara daha çok gitmenin, eksiksiz şekilde oy vermenin tam zamanı. Her yerde yine seçimlerin konuşulduğu bugünde ben bu kısa önerimi yaptıktan sonra izlerken sizlere nefes aldıracak yine farklı yapımlar önereceğim.

     İlk önerim Türk sinemasında çok güzel bir yeri olan yönetmen Emin Alper’in müthiş filmi, Kurak Günler. Açıkçası sinemada da izlemiştim ama Netflix’te karşıma çıkınca bir kez daha izlemek istedim ve böyle güzel filmlerimizin daha çok kişi tarafından izlenmesini isterim. Kurak Günler’in konusundan bahsetmem gerekirse, bir kasabaya yeni atanmış idealist bir savcı ve kasabanın yolsuzluktan, susuzluktan, örtpas ettiği suçlardan dolayı, kasabanın en önemli kişilerine kadar suç duyurusunda bulunması gerekecektir. Fakat kasabanın kendi adaleti, kendi medyası, insanların nasıl algılarla galyana getirilebileceği çok güzel anlatılmış. Gerçekten çok etkileyici. Oyunculuklar, sahne dekorları, köydeki hava vs her şey yerli yerinde işlenmiş. Kasabada kuraklıktan dolayı oluşmaya başlayan büyük çukur metaforu ise çok anlamlı. İzlemenizi kesinlikle öneririm.

    Diğer bir önerim, Beef isimli kara komedi bir dizi. Konusu çok eğlenceli, insanların kendilerini nasıl çevresine/ailesine karşı baskıladığının büyük örneklerinden biri. İki yabancı trafikte karşılaşır ve birbirlerine arabalarıyla magandalık yapar. Bu şekilde küçük çaplı bir düşmanlık ve intikam alma seansları başlar. Kadın ve erkeğin intikam alma yöntemleri elbette çok farklıdır diziyi komik yapan da bu kısım. Keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum!

    Son olarak önerim yine Netflix’te yer alan “Ben kimim?” İsimli Fransız yapımı aksiyon filmi. Aksiyon filmlerini izlemeyi sevdiğim için bu filmden epey keyif aldım. Film aslında Fransa’nın sömürdüğü yoksul afrika ülkelerinde insanların nasıl özgürlük mücadelesi yaptığı işlenmiş. Fakat bu işleme, bir mafya ailesine katılmak zorunda kalan bir fransız ajanı’nın merhametiyle başlıyor ve film çorap söküğü gibi ilerliyor. Kesinlikle izlemelisiniz bence konusu klasik olsa da güzel işlenmiş. Oyuncuları da çok sevdim.

     Benim bu haftaki önerilerim bunlardı. Pazar gün yine bir seçim arefesindeyiz. Umarım tatil gibi planlarınız varsa erteler ve oy kullanmaya gidersiniz. Herkese teşekkürler haftaya görüşmek üzere!