Elbet geçecek bu günler.Fırtına elbet dinecek.Acaba kendimize sorular soracakmıyız.Yoksa  her şey bitince kaldığımız yerden devam mı edeceğiz?

Bana kalırsa Dünya eskisi gibi olmayacak,olmamalı da zaten.Evrenin bizlere bir mesajı var.Tüm Dünya halklarına.Kimisi bizatihi kendisi kötülük yaptı.Kimisi sessiz kaldı.Haksızlığa,zulme,savaşa ve açlıkla yaşam savaşı veren Dünya halklarına.Doğayı katlettik.Gidemediğimiz  yollar ,köprüler, havaalanları ve AVM’ler yaptık nefes almamızı sağlayan ağaçları keserek.Camdan dışarıya bakınca Dünyanın nefes aldığını  ve dinlendiğini görüyorum.

Çok zulmettik yaşayan nefes alan bütün canlılara.

Bu saatten sonra yapılacak en mantıklı olan  yaşananlardan ve yaşanacaklardan korkmamalı ve  değişime kucak açmalıyız.Değişime önce kendimizden başlamalıyız.

İnsan kendini  her şeyin üstün de görmeye başladı.Bir  bütünün parçası olduğunu maalesef unuttu.

Doğa mesajını çok açık verdi.

Belki çok sıkıldık,aynı konuları konuşmaktan.Salgınla ilgili değil benim endişelerim.Salgın sonrası yaşanacaklara hazır olmamamız en büyük kaygım.

Türkiye uzun yıllardır günü yaşayan bir ülkeye dönüştü.Önümüz de ciddi bir sorun var.Her ne kadar tarım ülkesi olsak da,bir çok gıda maddesin de dışa bağımlı olduk.Paranız da olsa tarım da geç kalırsanız hiç bir şeyin dönüşü olmaz.Yaklaşık iki yol önce bir tarım çalıştayına katılmıştım.Çok değerli bir insan Erhan Ünal’ın (kendisini kanserden kaybettik)açıklamalarını dinlerken ,bugünler için bizleri uyardığını şimdi anlıyorum.Bir ülke ekonomisini ayakta tutan en büyük olgunun tarım olduğunu ve kendi tohumlarımızın önemini anlatmıştı.Zaman yanlışları anlatma,yada eleştirme zamanı değil.Zaman sen ben demeden birlik olma zamanıdır.Daha fazla geç kalmadan.