Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 2019 yılında Balıkesir ilinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

BALIKESİR’DE 39 BİN 480 DEKAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI
DSİ Genel Müdürü Aydın, Balıkesir’de 2019 yılında 3 adet projede toplam 129 bin 690 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 39 bin 480 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamlanarak tapu tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Devam eden çalışmalarla 90 bin 210 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE TEŞEKKÜR
Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığı açıklandı. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Balıkesir ilimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bu güne kadar 3 proje dâhilinde 39 bin 480 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2020 yılı sonuna kadar 90 bin 210 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasını planlıyoruz. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülke genelinde ‘Arazi Toplulaştırma Çalışması Yapma Yetkisi’ Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne verildi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb.) birlikte düşünülmesi gerekmektedir” dedi.   

SULAMA YATIRIM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLANACAK
DSİ Genel müdürü Mevlüt Aydın şunları söyledi;
“Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri % 90 oranında azalmaktadır. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.” HABER MERKEZİ