İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haluk Selim, Balıkesir’de yaşanabilecek bir deprem konusunda uyarılarda bulundu. Balıkesir’in 1. derece deprem bölgesi olmadığını söyleyen Selim, farklı deprem fay hatlarının geçtiği Balıkesir’in 3 ayrı bölgeye ayırarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bandırma bölgesi için denizin içinden gelen ve yıkıcı sonuçlar doğurabilecek Kuzey Anadolu fay hattına ise özellikle dikkat çekti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir'in "Deprem Master Planı"nın hazırlanması için çalışmaları başlattı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın daveti üzerine Balıkesir’e gelen İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haluk Selim, deprem konusundaki bilgilerini düzenlediği bir basın toplantısıyla medya mensuplarına paylaştı.

8 senedir Balıkesir'in depremselliği konusunda Balıkesir ve çevresinde çalışmalar yapan ve bölgeye hakim olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selim, Balıkesir’in her yerinin aynı kaya kütlesine sahip olmadığını bu nedenle Balıkesir’i bölgelere ayırarak deprem çalışması ve hazırlıkların yapılması gerektiğini savundu.  Bölgeleri de tarihsel depremlere göre ayıran Selim, 1’nci bölgede geçmişten buyana 6 ve 7 şiddetinde depremlerin yaşandığı Bandırma-Gönen-Manyas ve çevresi, 2’nci bölgede 6 ve üzeri depremlerin yaşandığı Edremit ve çevresi, 3’ncü bölgede ise 5 veya 6 şiddetinde depremlerin görüldüğü Balıkesir merkezini ayırarak çalışılması gerektiğini söyledi. Özellikle 1’nci bölgede bulunan Kuzey Anadolu fayının hakim olduğu güney koluna dikkat çeken Selim, bu bölgede yapılaşmanın deprem gerçeğine uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

“HASTALIĞIMIZ DEVAM EDİYOR”
Doç. Dr. Haluk Selim, slayt eşliğinde deprem fay hatlarının geçtiği bölgeleri göstererek özellikle kaya zeminlere 2-4 kat, alüvyon yerlerde ise 8-10 kat bina yapıldığını bunun son derece yanlış olduğunu söyledi. Selim, “Bu yapılan yanlış. Bu yanlışlık burada, İstanbul’da başka yerlerde de geçerli. Her yerde böyle bu bizim hastalığımız. Bu hastalık devam ediyor. 6 büyüklüğünde bir deprem gelirse alüvyon zeminde bunu 6,5 hissedersiniz. Ama kaya ortamında 5,5 hissedersiniz. Fren sistemi görüyor. Kaya ortamı depremin büyüklüğünü frenliyor. O yüzden kaya ortamlarına geçmek lazım. Eskiden deprem yönetmeliği yoktu. Şimdi depreme uygun birçok yeni uygulama var. Bunlara uygun evlerde güvenle oturabiliriz. Sadece doğru zemine doğru projeyle” diye konuştu. 

NE YAPMALIYIZ?
Balıkesir merkezindeki yapı stoğunda mühendislik hizmeti almamış bolca ev olduğunu, bazı bölgelerde zeminin sağlam olmasına rağmen binanın kötü durumda olduğunu ifade eden Doç. Dr. Haluk Selim bir deprem yaşanmadan önce yapılması gerekenleri şu şekilde açıkladı:
“Çok acil olarak kentsel dönüşümü ve planlamayı başlatılması gerekiyor. Hatta ada bazlı çalışma yapılmalı. Toplulaştırma ile evleri daha sağlam modern evler yapmak lazım. Yeni yerleşim alanları belirlenmeli. Depremin zararının çok olduğu alüvyon zeminlerden kaçarak kaya ortamlara geçiş yapılmalı ve imarı buna göre açmak gerekiyor. Mühendislik çalışması yapılmalı. Oluyorsa yapacak, olmuyorsa yıkıp yeniden yapacaksınız. Bir şekilde binalarımızı elden geçirmemiz gerekiyor. Doğru zemine doğru evler yapılmalı ve deprem konusunda bilinçlendirme, eğitim çalışmaları yapılmalı.”
 

4,6’LIK SON DEREMLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPACAK
Öte yandan bir süre daha Balıkesir’e olduğunu ifade eden Doç. Dr. Selim,  10 Aralık’ta yaşanan Balıkesir’in Altıeylül ilçesi Akçaköy kırsal mahallesi merkezli 4,6 büyüklüğündeki depremle ilgili bölgede çalıma yapacağını ifade etti. Söz konusu alanda bir fay bulunmadığını ifade eden Selim, Balıkesir’in deprem haritasının çıkarılması gerektiğini ve yapılaşmanın, imarın buna göre açılması gerektiğini sözlerine ekledi. İLKAN TOPRAK