CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin Balıkesir’de 18.02 olarak tanımlanan ve altından fay hattı geçen balçık alanın imara açılma planına sert tepki gösterdi. Konuya dair açıklama yapan Aytekin “iktidar kar hırsıyla yaşanan depremleri unutuyor” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin açıklamasında şunları söyledi:

“Ulusal ve yerel medyada konuya dair çıkan haber bizleri hayrete düşürdü. İddialara göre 18.02 bölgesi imara açılacak. Bu alanın altından fay hattı geçiyor. Üstelik zemin balçık ile kaplı. Söz konusu bölgenin imara açılması Balıkesir için felaket habercisi olur. İktidar güdümlü yerel yönetim tepkiler üzerine geri adım atsa da iddianın dillendirilmesi dahi Balıkesir halkında büyük bir korkuya neden olmuştur. Her gün yeni bir deprem haberiyle, can ve mal kayıpları ile yüreğimiz yanarken bu alanın imara açılmasını düşünmek dahi korkunçtur. Olası Marmara depreminin büyüklüğü, yaşanan depremlerde yitip giden canlar gözünü hırs bürümüş zatlar için önem arz etmiyor. Balıkesir gibi neredeyse her gün beşik gibi sallanan bir ilde böyle bir alanı imara açmak hangi mantığın ürünüdür?”
 

“BU CANİLİĞE İZİN VERMEYECEĞİZ”
“Konuyu Meclis gündemine taşıyarak iddiaları yetkili mercilere yazılı soru önergesi ile ilettik. Ama bilinsin ki bununla kalmayacağız. Bu korkunç iddianın hesabını sormak Balıkesir Milletvekili olarak bizlerin görevidir. Sürecin takipçisi olarak gerekli açıklamaların yapılmasını ve geri adım atılmasını sağlayacağız. Kamuoyunun vicdanını rahatlatmak ilgili Bakanların ve yetkililerin en acil görevleri arasında yer almaktadır. Bu caniliğe izin vermeyeceğimizi herkes bilsin.” HABER MERKEZİ