CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Kızılay’daki usulsüzlüklere ilişkin konuştu. Mayıs 2019’da konuyu Meclis gündemine taşıyarak araştırma önergesi verdiğini söyleyen Ensar Aytekin “geçen sürede yolsuzluk iddiaları, usulsüzlük iddiaları ayyuka çıkmışken; bu konuda acilen bir komisyon kurulması talebimizin ne kadar haklı olduğunu görüyoruz. Kızılay’da yardım dışında her türlü faaliyet var” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:
“1868’den beri var olan ve Türkiye’de her afette canla başla olay yerine koşan Kızılay; son zamanlarda basiretsiz ve başarısız insanlar elinde bir siyasal araç olmuştur. Kamuoyuna en son yansıdığı şekliyle her türlü şaibeyle, vicdan yaralayan işlerle anılan vakfa aktarılan para gündem olmuş, Kızılay Başkanı olan kişi ise bir canlı yayında bunun ne olduğunu aklınca anlatmıştır.”

“KIZILAY İKTİDARIN KARA DELİĞİ”
Kızılay kurumsal olarak bütün siyasi oluşumların dışında olması gerekirken, maalesef son dönemde alabildiğine iktidar yanlısı, alabildiğine iktidar güdümlüsü olmuştur. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bir araştırma önergesi vererek, Kızılay’daki yolsuzluk iddialarının araştırılmasını istemiştik. Önerimiz halen komisyonlarda bekliyor. O zamanki iddialar, halen Kızılay Başkanı olan Kerem Kınık’ın yüzlerce çalışanın işine son vermesi, toplanan kurban paralarına karşın hisselerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmaması, olağan kongre süreci sırasında Kayyum olarak Binali Yıldırım’ın kardeşinin atanması iddialarıydı. Belli ki AK Parti için Kızılay bir kara delik ve para aklama aracı.

 

“HALKTAN TOPLANAN PARALAR NEREDE?”
Eğer bu önergemiz işleme alınsaydı ve gerekli araştırma komisyonu kurulsaydı, bugün Kızılay’ı böylesi para pul işleriyle anmıyor olacaktık. En azından buna cesaret etmelerini engellemiş olacaktık. Ortaya çıkan belge, yalnızca bir adet. Eğer bu görünen kısmıysa bunun altından neler çıkacağını kestirmek zor değil. Elazığ depreminin üstünden daha yarım saat geçmeden, Kızılay başkanı kalkıp “Kızılay’a bağış yapın” diyebilme cüreti ve hadsizliğini sergilemiştir. Milletimiz, en kötü günde yan yana gelebilme becerisini tüm dünyaya gösteren bir millettir. Buna karşın, kurumlarsa insanlarımızın duygularını sömürmeye çalışmaktadır. 2004’ten beri toplanan 34 milyar dolarlık deprem vergilerini sorduğumuz bir yerde, Kızılay Başkanının kalkıp insanlardan bağış istemesi hadsizliktir. Dünyanın herhangi bir yerindeki afete hızlı bir şekilde koşan Kızılay, söz konusu kendi ülkesi olunca ne hikmetse “maddi kaynak yetersizliğine” takılmıştır. Kamuoyuna yansıdığı şekilde çeşitli vakıflarla ekonomik ilişkiler içine giren Kızılay’ın her bir mali işleminin kalem kalem araştırılması gerekmektedir. Bu yüzden, geçtiğimiz yıl verdiğimiz önergenin bir an evvel gündeme alınması şarttır.“ HABER MERKEZİ