Türkiye’de virüsten önce 8 milyon işsizimiz vardı şu an ise 12 milyonu buldu.Bu sadece kayıtlı olanlar.SİGORTASIZ  ve kayıt dışı çalışanları dahil ettiğimiz de durum gerçekten vahim.

 

Peki çözüm ...!İşten çıkarmak yasaklandı.Süper sevindirici bir haber olması gerekiyor.Ama gelin görün ki.Alacakları maaş  1.168 tl  bozdur bozdur harca.Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.075 tl olduğu düşünüldüğün de gerçekten insan düşünüyor ,bu insanlar nasıl geçinecek.İşsizlik fonun da bulunan 130 milyar  paranın sadece 5 milyar     gibi tutarı eksilecek.Kaldı ki asgari ücret ödense de bu rakam çok fazla değişmeyecek di.Bu fondaki paranın işçilerden kesildiğini unutmayalım.Nereye ne şekil de şeffaf bir şekil de harcandığını öğrenmek işçilerin en doğal hakkıdır.Yaşadığımız bu günler çok da normal zamanlar değil.Şimdi işçiye destek olunmazsa ne zaman olunacak sorusunu soruyoruz.

 

Bizi bekleyen ikinci ve acil olan bir sorunumuz daha var.Gıda.......Geçen hafta görüştüğüm çiftçilerin en büyük sorunu.Maddi destek.Çiftçiler daha 2019  yılının desteğini dahi alamamışlar.Eğer vaktin de çiftçilere destek olunmazsa  bir çok şey için geç kalınmış olacak.

 

Türkiye kendi kendine yeten bir ülkeden her şeyi ithal eden bir ülkeye döndü maalesef.Yıllarca fındıkta dünya birincisiyken şimdi Almanya ‘dan fındık alıyoruz.Konya yıllardır ders kitaplarımız da buğday ambarıydı.Şimdi Rusya ‘dan buğday alıyoruz.Karadeniz çayıyla meşhur bölgemiz.Şimdi çayı bile ithal ediyoruz.

 

Üretim şart....!

 

Bundan yaklaşık iki yıl önce tanışmaktan onur duyduğum gazeteci yazar Erhan Ünal ‘ın sözleri kulaklarım da çınlıyor şu an..Bir ülkeyi yok etmenin ilk kuralı o ülkeyi tarım da muhtaç hale getirmektir demişti..Şimdi tarımın çiftçinin önemi daha iyi anlıyorum.

Çiftçilerin ve hayvancıların isteği ne peki.

Artık ithal tohum ,ithal gübre,ithal yem almak istemiyorlar.

Mazot fiyatlarının çiftçiye daha uygun  verilmesini..

Yatlara gemilere  ÖTV indirimi yapılabiliyor bura da bir parantez açayım.(Deniz ticaretini teşvik amaçlı 2004 yılından bu yana geçerli olan  bir indirim)Peki neden çiftçimize indirim söz konusu değil...

Şu an da Türkiye de o kadar çok insan ekim yapmamakta ki sonuç gerçekten  üzücü sırf maliyet yüzünden.

Bu insanlarımızı aktif hale getirecek çözümler bulmalıyız.

Bura da Beledeyilere de büyük iş düşmekte.

Artık zaman betonlaşma değil hep birlikte ekip biçme zamanıdır.

 

“Milli ekonominin temeli tarımdır.”

Diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini unutmamalı.