Balkonum Benim Küçük Ormanım (MY BALCONY IS MY LITTLE FOREST) eTwinning Projesi yerelde ve ulusalda çevre bilinci oluşturma konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Balıkesir Sıdıka Sami Kula Anaokulu öğretmeni Seda Duman ve Plevne Ortaokulu öğretmeni Bahar Akçam’ın yürüttüğü; Polonya, Romanya ve İspanya’daki çeşitli okulların öğrencilerinin de  dahil olduğu “Balkonum Benim Küçük Ormanım” isimli proje ile çocuklara doğa sevgisi aşılanıyor.

Proje kapsamında öğrencilerin çeşitli bitkiler yetiştirmeleri isteniyor. Bu sayede sorumluluk alan ve bitkilerin büyüme aşamalarını gözlemleyebilen öğrencilerin doğa ile daha fazla zaman geçirmelerini hedeflemekte.

Proje süresince filizlendirme, tohum topu oluşturma, yaprak koleksiyonu yapma, farklı ülkelerle işbirlikçi çalışma becerisi kazanımları oluşturma, kuş yemlikleri yapma, doğayla ilgili kamu spotları gibi etkinlikler gerçekleştirerek pandemi döneminde çocuklara motivasyon kaynağı olup yaşadıkları dünyaya sahip çıkma ve daha bilinçli bireyler yetiştirme konusunda farkındalık oluşturmak istenmekte.

Proje hakkında bilgi veren öğretmenler; “Öğrencilerimizin doğaya ve doğanın parçası olan canlılara karşı sorumluluk hissetmelerini istiyoruz ve uygun olan her ortamda tohum ya da fideler ekip bitki yetiştirmeyi bilen; deneyimlerini ve ürettiklerini paylaşabilen; hayvanları koruyan, ihtiyaçlarına duyarlılık gösteren, sabretmeyi, üretmeyi, ürettiğini sahiplenmeyi, başkalarının ürettiklerine ve başka canlıların yaşam haklarına saygı gösteren doğa dostu bireyler yetiştirmek projemizde öncelikli amacımızdır” dediler.