Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde kurulan ve örnek projelere imza atan Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği (YAŞAD) bu kez proje ortakları Beylikdüzü Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve The Gef Small Grants Programme ile “Bigadiç Sepeti” projesini uygulamaya hazırlanıyor.

Proje kapsamında yeni marka logosunu belirleyen ve Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmaya hazırlanan YAŞAD yöneticileri, çiftçileri eğiterek, proje için en önemli adımı atacak.

Bölgede projenin sürdürülebilirliğini sağlayacağına inanılan 30 çiftçi ailesine doğa dostu tarım uygulamaları eğitimi verileceğini açıklayan YAŞAD Başkanı Hakkı Kurtuluş Demir, “Eğitim alan bu aileler projenin devamında öncü güç olacak” dedi.

Dağ köylerindeki üreticileri ziyaret eden Başkan Demir, iyi tarım uygulamaları eğitiminin  bilinçlendirme toplantıları sonrası bir kaç hafta içinde başlayacağını söyledi. Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerince Bigadiç’te verilecek eğitim 3 gün sürecek. Katılımcıların tüm masrafları proje ortakları  tarafından karşılanacak. İyi tarım uygulamaları kapsamında çiftçiler Tarım-Çevre İlişkileri, hayvansal üretim, toprak, bitki ve su ilişkileri, sulama teknikleri, bitki koruma ürünleri kullanımı ve etkileri  gübre, gübreleme teknikleri, gıda güvenliği için alınacak önlemler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimden geçecek. Başarılı olanlar sertifika alacak. Sertifikalı çiftçilerin ürünleri Bigadiç Sepeti’nde yer alacak. Bigadiç ve köylerinde sepet örme işi ile uğraşan üreticiler aracılığıyla  köylü kadınlara ve engellilere sepet örme eğitimi verilecek.  Belediye ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden alınacak işyeri açma ve çalışma ruhsatları ile çalışacak küçük ölçekli “Bigadiç Sepeti” paketleme ünitesi kurulacak.

Bigadiçteki doğal gıda ve başta Yağcıbedir Halısı olmak üzere el ürünlerinin yerel yönetimlerin pazar sahalarında yer alması için sözleşme yapılacak, pazar yerlerinde satış noktaları kurulacak.

BİGADİÇ ÜRÜNLERİ BU SEPETTE OLACAK

Bigadiç Sepeti, içinde yöreye has iyi tarım uygulaması ürünlerinin toplandığı bir proje olacak. Böylece bölgede asırlardır doğal olarak var olan kestane, ceviz, poyraz fasulyesi, kiraz, vişne, dağ eriği, gibi bir çok çeşitliliğin korunmasına ve sürdürülebilirliğine katkı verilecek. Doğal arıcılık ürünlerine, pekmez üretimine, Bigadiç helvası dolayısı ile şeker pancarı ve yerli susam üretimine destek verilerek bölgedeki, tarımsal biyoçeşitliliğe destek olunacak.

 

YAŞAD’I TANIYALIM

YAŞAD; köylüler, gençler,  sosyal hizmet uzmanı, psikolog, öğretmen, öğretim görevlileri gibi meslek elemanları,yaban hayatı yöneticileri, doğa korumacılardan oluşuyor.

Dernek 2016 yılından bugüne dek Birleşmiş Milletler GEF-SGP, Avrupa Birliği, GMKA gibi kurumlardan 13 projeyi bizzat yönetip, 4 projeye de destek oldu.