Turp en sağlıklı sebzelerden biridir. Özellikle beyaz turpun faydaları saymakla bitmemektedir. Beyaz turp pek çok hastalığa iyi gelen oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı beyaz turp herkes tarafından önerilmektedir.

Beyaz turp pek çok vitamini içerisinde barındırır. Bu sayede düzenli tüketildiği durumlarda yaşlılık belirtilerini de ortadan kaldırmaktadır. Yaşlanmayı geciktiren beyaz turp pek çok kişi tarafından da tüketilir ve tercih edilir. Beyaz turp kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturur. Bundan dolayı kullanımı oldukça yaygındır.

Beyaz turpun en önemli ve en bilindik faydaları arasında bağışıklık sistemine olumlu etkisi bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin kaynağı olan beyaz turp özellikle yemeklerde salatalarda tercih edilmektedir. Beyaz turp vücut direncini düzeltir ve hastalıklarla daha iyi savaşmasını sağlar. Beyaz turp bundan dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir.

Yavaş ya da hızlı metabolizmayı dengeler böylece hızlı kilo almayı ve kilo vermeyi dengelemektedir. Beyaz turp metabolizmanın tam anlamı ile bir dostudur. Bundan dolayı özellikle metabolizma problemi yaşayan kişilere beyaz turpun tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğun miktarda içermiş olduğu vitaminleri sayesinde metabolizmayı kalkındırır.

Beyaz turp tam anlamı ile bir karaciğer dostudur. Karaciğerin yağlanmasını önler. Siroz gibi önemli karaciğer rahatsızlıklarının yaşanmasını geciktirir. Karaciğerde hücre yenilenmesini de sağlayan beyaz turp son derecede faydalıdır.