Bu sezon Süper Lig hedefiyle yola çıkan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı başantrenörü Mustafa Mavili, karşılaşma içerisinde rakibe doğru zamanda balyozu indirmeyi başardıkları andan itibaren hedeflerine daha kolay ulaşacaklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Başantrenörü Mustafa Mavili, takım olarak bu yıl ki hedeflerini MASTER MEDİA’ya anlattı.

Sezonun ilk maçını kazanan ikinci karşılaşmasında ise sürpriz bir yenilgi alan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, 8 oyuncusunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinin pozitif çıkması nedeniyle bu hafta ki Samsunspor maçına ise çıkamadı.

Bu sezon pandemiden kaynaklı her takımın sürpriz galibiyet ve mağlubiyet alabileceğini ifade eden Mavili, takım olarak iyi savunma yapmalarına rağmen geri dönüşte gerçekleştirdikleri hücumda sayı bulamadıkları için maç kazanmakta zorlandıklarını ifade etti.

HÜCUM EDEMEDİĞİMİZ İÇİN KAZANAMIYORUZ

Mavili, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Lige başlarken iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Kocaeli maçıyla kazanarak başladık. Ondan sonraki Anadolu Basket maçını hücum edemediğimiz için kazanamadık.

Normalde kazanmamız gereken bir maçtı. Ama maalesef mağlubiyetler çok olacak. Türk Telekom’un Süper Lig’e yükseldiği sezon 26 galibiyeti vardı. Bu sene bu sayı pandemiden kaynaklı düşecektir. Bu sezonun ilk yedi haftasında böyle mağlubiyetler, sürpriz sonuçlar böyle zor kazanılan maçlar olacaktır.

İşler yolunda giderse sağlık anlamında söylüyorum 7-8’inci haftadan sonra işler rayına oturur sürpriz mağlubiyetler daha da düşer. Rakipler artık kendi hedefleri doğrultusunda mücadele etmeye başlarlar. Kendi organizasyonlarını sağlam tutan takımlarda sene sonunda hedeflenen ne ise ulaşırlar”

 

“SAVUNMANIN ÖDÜLÜ SAYI ATMAKTIR”

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Başantrenörü Mustafa Mavili, takım olarak iyi savunma yaptıklarını ama ardından hücumda sayı üretemedikleri için rakibin yeniden oyuna dahil olduğunu söyledi. Bu sonuçtan dolayı zaman zaman zorlandıklarını ifade eden Mavili, “Doğru zamanda balyozu indirirsek istediğimiz sonucu alırız” dedi.

Mavili sözlerine şöyle devam etti: “Biz iyi savunma yapıyoruz. Fakat ligin en fazla sayı yiyen takımıyız. Söylediğimle tezat gelebilir fakat Kocaeli maçında 27 dakikada 37 sayı yedik. Bu basketbolda çok az bir sayıdır. 27 dakika hemen hemen 3 periyot.

Rakiplerimiz ilk yarıyı 40-45 sayı yiyerek bitiriyor. Anadolu Basket maçında 28 dakika sonunda 43-44 sayı yedik. Normalde bu 55 sayı civarında olması lazım.

Biz aslında iyi savunma yapıyoruz ama karşıya hücuma kalkıp sayı bulamadığımızda bir yerden sonra savunmanında gardı düşüyor.

Savunmanın ödülü sayı atmaktır. Bazı takımlar vardır sayı atarak savunma yapar, bazı takımlar vardır savunma yaparak sayı atar.

Benim antrenörlüğümde ilk önce savunma yapacaksın ondan sonra sayı alacaksın. Bizim gibi seviyedeki bir takım 3 dakika boyunca rakibe sayı attıttırmıyorsa sizin atıp geçmeniz lazım. Maçı böyle bitireceksiniz. Biz doğru zamanda balyozu indiremeyince rakip oyun konusunda geri gelmeye başlıyor. Bu hayatın her yerinde var insanlara ümit verirseniz onlarda gereğini yapar bizim bu döngüyü kırmamız lazım.”