Balıkesir Liseliler Derneği ve Balıkesir Lisesi Vakfı çalışmalarına pandemi döneminde de ara vermeden devam etti. Yaklaşık 50 öğrenciye uzaktan eğitim yapabilmesi için tablet, evinde interneti olmayan onlarca öğrenciye internet desteği ve pandemi sürecince ihtiyaç sahibi öğrencilere 6 bin TL nakit para yardımında bulunan dernek ve vakıf yönetimi Balıkesir’de ilklere imza atmaya devam ediyor.

Üç yıl sonra Anıtlar Kurulundan 135 yıllık tarihi bir binayı restore ettirmek için proje onayı aldıklarını söyleyen Balıkesir Lisesi Vakfı Başkanı Abdi Kahyaoğlu; yeni hedeflerinin ise tarihi Balıkesir Lisesi binasını Vakıf Okulu yaparak Balıkesir eğitim ve öğretim hayatına kazandırmak olduğunu söyledi.

Balıkesir Liseliler Derneği yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Balıkesir Lisesi Vakfı Başkanı Abdi Kahyaoğlu, gazetemiz muhabiri İlkan Toprak’a derneğin ve vakfın çalışmaları ve hedefleri ile ilgili açıklamalar yaptı.

Balıkesir Lisesi Derneği ve Vakfı’nın çok güçlü bir camia olduğunu vurgulayan Başkan Kahyaoğlu, pandemi döneminde birçok öğrenciye çeşitli alanlarda yardım yaptıklarını söyledi. Dernek ve Vakıf binası olacak 135 yıllık tarihi binada restorasyon için ilk kazmayı 29 Ekim’de vurmak istediklerini ifade eden Kahyaoğlu, ayrıca halen kullanımı Karesi Belediyesi’nde olan tarihi Balıkesir Lisesi binasını Vakıf Okulu yapmak için başlattıkları girişimin hem belediyeden hem Milli Eğitim Müdürlüğünden olumlu cevaplar ile geri dönüş olduğunun müjdesini verdi.

PANDEMİ YILDIRAMADI
İlk olarak pandemi döneminde yaptıklarını anlatan Vakıf Başkanı Kahyaoğlu; “Sözlerime derneğimizin sağladı bursların pandemi döneminde de devam ettiğini söyleyerek başlamak isterim. İçlerinde üniversite öğrencileri de olmakla birlikte yaklaşık 22 öğrenciye eğitime ara verildi diyerek burs desteğini kesmedik ve yardımları yapmayı sürdürdük. Pandemi döneminde eğitim gönüllerinin yaptığı 6 bin liralık yardımı ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdım. Yine 60 adet erzak kolisi dağıtımını gerçekleştirdik. Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte Balıkesir’in interneti olmayan bir köyüne bütçemiz dahilinde güçlü bir modem kurduk. Söz konusu köy öğrencilerine 3 bilgisayar desteği sağladık. Ayrıca talep olması halinde burs adı altında internet yardımı yapıyoruz. Bu işleri sadece dernek kasasından yapmıyoruz. Üyelerimize öğrencilerin iban numaralarını veriyoruz. Üyelerimiz takip ettiği öğrenciye kendisi destek sağlıyor. Bu şekilde çalışmalarımızın içine üyelerimizi de dahil etmiş oluyoruz. Bunların yanında oklu ihtiyaç ve kıyafet yardımı yaptığımız öğrenciler var. Koca Seyit’in torunlarının eğitimlerini hala biz sürdürüyoruz” dedi.

3 YIL SONRA ANITLAR KURULU ONAY ALINDI
Öte yandan 135 yıllık tarihi dernek ve vakıf binası için Anıtlar Kurulundaki sürecin 3 yıl sonu itibariyle tamamlandığını ve proje onayını aldıklarını söyleyen Kahyaoğlu, söz konusu bina tamamlandığında Balıkesir’in eğitim hayatına önemli katkılar sunacağını ifade etti.

“Biz ilkleri yapmayı seviyoruz” diyen Kahyaoğlu, “Çok şükür projemiz onaylandı. Ruhsatımız bugün yarın çıkacak. Eğer bir aksilik olmazsa 29 Ekim’de binada çalışmalara başlayacağız. Devletten bir destek aldık. Bizimde paramız var. Okulumuz mezunu bir isim malzeme desteğinde de bulundu.

Söz konusu binanın alt katını konuşma ve duyma engelli öğrenciler için bir eğitim merkezi yapmayı planlıyorum. Yine binanın bir bölümüne görme engelliler için lisan laboratuarı kurma düşüncemiz var. Birde tarihi Balıkesir Lisesi binasını almamız konusunda çok önemli ve güzel gelişmeler yaşandığımızı söyleyebilirim.  Karesi Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürüyle yaptığım görüşmeler olumlu geçti. Söz konusu taş binanın Vakıf Okulu olması ve bize devri için ilk adımı atmış olduk. Bu bir yönüyle sermaye demek restorasyonu tamamlandıktan sonra Balıkesir Lisesi Vakıf Okulu olacak bina sayesinde beklide 200 öğrenciye burs imkanımız olacak. Balıkesirli öğrenciler ve buna bağlı olarak Balıkesir’in geleceği için çalışıyor yatırım yapıyoruz. Ne mutlu ki çalışmalarımızın başarısı da o çocuklarımızın gençlerimizin bir yerlere gelmesi ve başta okulları olan Balıkesir Lisesi’ni ve bizleri unutmaması” dedi. İLKAN TOPRAK