Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde grip gibi rahatsızlıklar da oldukça fazlalaştı. Bu hastalıkların önüne geçmek için genellikle kekik çayı gibi bazı takviyeler de tüketilmeli. Önemli bir antioksidan olan kekik çayının sayısız faydası bulunuyor.

Kekik çayı, Covid-19 pandemisi nedeniyle trend olup geçmişe göre daha çok tüketilir hale geldi. Hatta pek çok kişi, koronavirüsten koruduğu iddiaları üzerine kekiğin çay olarak tüketilebilen bir bitki olduğunu öğrendi. Kekik çayı, belki hala yeşil çay ve ıhlamur kadar sık tüketilen bir bitki çayı değil ama artık daha çok kişi tarafından içiliyor.

Kekik çayı, adından anlaşılacağı üzere kekik bitkisinin yapraklarıyla demlenir. Aromatik yeşil-gri renkteki çalı türü bir bitki olan kekiğin yaprakları taze veya kuru olarak tüketilir. Kekik bitkisinin Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesinde baharat olarak tüketimi yoğundur. Kekik çayı da faydaları nedeniyle yaygın olarak tüketilir. Kekik bitkisi ile ilgili yapılan araştırmalar, bu bitkinin mikroplarla savaşma gücünü gösteriyor.

Antioksidan özelliği bulunan kekiğin güçlendirici, iltihap giderici, ağrı dindirici, balgam söktürücü, bağışıklığı destekleyici, mikroorganizmalara karşı vücudu koruyucu etkisi bulunur. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırır ve mide sorunlarına iyi gelir. Adet kanamalarını dengeler ve kramplı adet ağrılarında rahatlatıcı etki sağlar. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay ve gargara olarak kullanılabilir. Manganez, magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum ve demir içeren kekik çayı faydaları şöyle sıralanabilir:

Kekik, lutein, zeaksantin ve naringenin gibi antioksidan ve polifenoller içerir. Bu bileşikler kekik çayını yaşlanmaya ve hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı güçlü kılar.