Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, zeytincilik sorunlarının peşini bırakmıyor.

Daha önce Zeytin Cüzzamı olarak bilinen yaprak yanıklığını ülke gündemine taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, şimdi de Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsü kurulmasına ilişkin kanun teklifini Meclis’e sundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Enstitüsü’nün kurulması halinde hem üreticiyi bilinçlendirme hem kaliteyi arttırma hem de yaşanacak küresel bir tarım salgınında izlenecek yol haritasını belirlemede fayda sağlayacağını ifade etti. Aytekin; “Zeytin, ulusal ve stratejik bir üründür. Ülkemizdeki zeytin kalitesini daha da arttırmak ve dünya piyasalarıyla rekabet edebilmek için böyle bir enstitüye ihtiyaç vardır. Edremit, Balıkesir’de zeytincilik denilince akla gelen ilk yerdir. Bu bölgede zeytinin varlığı binlerce yıldır bilinmektedir. Bu gerçekliği hem güçlendirmek hem de korumak bizlerin tarih önündeki borcudur. Teklifimizin desteklenmesi ve Edremit Zeytin Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün kurulması için bütün partilerin ortak tavır koymasını bir borç olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.


“COVİD-19 SALGINI TARIMDA ACİLEN ÖNLEM ALINMASI GEREKTİİĞİNİ GÖSTERDİ”
Koronavirüs salgını sürecinin tarımda acil önlem alınması gerektiğini gösterdiğini kaydeden CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin şunları söyledi;
“Zeytin, ulusal ve stratejik bir üründür. Yaşanan Covid-19 salgını sonrası, tarımda büyük bir kıtlık yaşanma riski bulunuyor. Avrupa’da ortaya çıkan ve hızla yayılan, yaprak yanıklığı olarak da bilinen Zeytin Cüzzamı birçok ağaç varlığını tehdit ediyor. Ve “ölmez ağacı” öldürüyor. Bununla küresel bir eylem planıyla mücadele edilebilir. Bu konuda ülkemize düşen hamleler de vardır. Onlardan bir tanesi de özellikle tarımı tehdit altında olan Edremit Körfezinde Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsünü kurmaktır. Bu Enstitü ile üreticilerimize bilimin son verileri ışığında üretim yaptırmak ve ürün kalitesini koruyup geliştirmeyi amaçlıyoruz. Balıkesir il genelinde 82bin hektarlık alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu haliyle, Balıkesir ülke üretiminin büyük kısmını karşılarken Edremit ise Balıkesir’deki üretimin öncüsüdür. Verdiğimiz kanun teklifi ile Edremit’te bir Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün kurulmasını istiyoruz. Nasıl ki birçok ilde, Fıstık, Fındık, Sert Kabuklu Meyveler gibi ürünlerin araştırma enstitüsü varsa Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün de kurulması gerekiyor. Şimdiye kadar sadece Hatay ve İzmir’de Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kurulmuş. Ancak Edremit, bu konuda iki ilden de önce bu alanda faaliyetleri ile bilinen bir yer. Kanun teklifi kapsamını zeytinyağını da kapsayacak şekilde geniş tuttuk. Umuyorum ki Tarım Bakanlığı bünyesinde bu enstitü bir an evvel hayata geçer. Balıkesir’imizin tüm milletvekillerine parti ayırmaksızın bu teklife destek vermesini, ulusal bir strateji ürünü olan zeytini koruyup geliştirme görevini yerine getirmeye davet ediyorum.” 
HABER MERKEZİ