Yeni eğitim-öğretim yılı açıldı. Bu süreçte anne ve babalar gereken hazırlıkları yapıyor. Özellikle kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarının giderilmesi için kırtasiyeler arasında en uygun fiyatlar araştırılıyor. Buna rağmen öğrencilerin okul çantası en düşük 1000 liraya doluyor. Okulun ilk günlerinde bu rakamlar çıkıyorsa sonraki süreçte aileler bu masrafların üstesinden nasıl gelecek?

**

Öğrencilerin eğitim hakkına sahip olmaları için gereken eğitim materyallerinin alınması lazım. Kitap ve defter günümüzün en önemli kırtasiye giderleri arasında yer alıyor. Bu nedenle aileler de çocukları için herşeyin en iyisini istiyorlar. Kitapların da satın alınması sırasında önceliklere bakılıyor.

**

Aileler çocukları için herşeyin en iyisini almayı hedefliyorlar. Çocukları için güzel bir gelecek sunan anne ve babaların yaşadığı zorlukları anlamak ve onların baktığı yerden olayları görmek lazım. Eğitim en önemli haklar arasında yer alıyor. Eğitim giderleri için ailelere bir bütçe ayrılmalı. Eğitim için maddi destek verilmeli. Öğrencilerin eğitim masrafları karşılanmalı.

**

Okul araç gereçlerinde fahiş zamlar yaşandı. Ana sınıfından liseye kadar hesaplanan öğrencilerin eğitim masrafı, geçtiğimiz yılla kıyasla katlandı. Geçen yıl ortalama 181 liraya mal olan ana sınıfı öğrencisinin temel kırtasiye gideri bu yıl 496 liraya, 283 lira olan ilkokul öğrencisinin kırtasiye gideri 775 liraya, 217 lira olan ortaokul öğrencisinin kırtasiye gideri 619 liraya, 261 lira olan lise öğrencisinin kırtasiye gideri 718 liraya yükseldi.

**

Ana sınıfına giden öğrenciden lisede okuyan öğrenciye kadar okul masraflarında fahiş artışlar yaşandı. Anaokulu masrafında yüzde 188, ilkokulda yüzde 194, ortaokulda yüzde 202, lisede yüzde 198 oranında artış görüldü. Aileler bu enflasyonun yansımalarıyla başa çıkmaya çalışıyorlar. Acil önlemler alınmaz ve ekonomik istikrarsızlık sürerse pek çok öğrenci eğitim hayatını yarım bırakmak zorunda kalacaklar.