Hatay’da, Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.

Sanık polis memuru Ahmet Kuş 6 yıl 10 ay 15 gün cezasına çarptırıldı. Sanık polisin tutuksuzluk halinin süreceği, Yargıtay safhasının ardından cezaevine gireceği bildirildi. Karar sonrası Cömert’in annesi Hatice Cömert ve ablası Meryem Cömert fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Mahkemede savunması istenen sanık polis memuru Ahmet Kuş, Gezi olayları öncesinde birçok olaya katıldığını belirterek, “Kimsenin canına, malına kastım olmadı. Beraatımı istiyorum” diyerek beraatını talep etti. Sanık avukatı da, Gezi olaylarını şiddet olayları olarak nitelendirerek müvekkilinin zor şartlarda görev yaptığını ve olayda herhangi bir kasıt olmadığını belirterek Kuş’un beraatını istedi.

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, sanık polis memuru Ahmet Kuş’u ‘Taksirle öldürme suçundan’ 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanık Kuş’un tutuksuzluk hali devam ederken, Yargıtay’ın vereceği kararın bekleneceği öğrenildi. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Abdullah, adliye çıkışında yaptığı açıklamada karara tepki göstererek: “Bu karara yargının sıradan bir trafik kazasına, bir kırmızı ışık ihlaline yaklaşımı neyse o mantık ile yaklaşılmıştır. Bir kişinin hayatı, gencecik bir bedenin hayatı ne yazık ki 6 yıl 10 ay 15 güne, üstelik 5 yıl içerisinde hapsedilmiştir. Ben buradan vicdanlı olan herkese sesleniyorum. Vicdanınızı söndürmeyin, yok etmeyin. Adaletin, hukukun ve hakkın yanında olun” diye konuştu.