Balıkesir’in 40 yıllık rüyası olan Zağnos Paşa-Karesi Türbesi Tarihi Meydanı Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ve yapımı hızla devam eden proje çalışmalarıyla gerçek oluyor.


Zağnos Paşa Camisi Balıkesir’in en önemli tarihi mirası ve en gözde simgelerinden birisi. Günümüze aynı alanda Paşa hamamı ve Karesi Türbesi gelebildi.  Halk arasında uzun zamandan beri Zağnos Paşa Camisi, Paşa Hamamı ve Karesi Türbesi’nin birbiriyle irtibatını kesen son yıllarda yapılmış konut ve işyeri binalarından temizlenerek ortaya çıkacak Meydan ile birlikte tarihi dokusuna uygun hale getirilmesi bekleniyordu.

HER BELEDİYE BİR ADIM ATTI..
1980 yılı sonrasından itibaren hemen hemen her göreve gelen Belediye yönetimleri Zağnos Paşa Camisi çevresinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Bu alanda önce Paşa Camisinin hemen bitişiğindeki birkaç bina yıkılarak üzeri Cami Bahçesi alt bölümünde yeraltı tuvaletleri yapılırken ardından Karesi Türbesinin önünde ve cami etrafındaki Toplu Taşıma Araçları bekleme durakları kaldırıldı. Bugün ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın girişimleriyle başlatılan Meydan düzenlemesi projesi sonucunda yaklaşık 40 yıllık rüya gerçeğe dönüşmüş olacak.

MAHKEME KARARI İLE ‘MEYDAN’ OLDU
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin “Meydan Projesi”nin tarihi seyri ilgili önemli bilgiler verdi.  Son olarak eski Hal Binasının yıkıldığını hatırlatan Birol Şahin, “Hal Binasını yıkan yönetim binanın yerine yeni bir AVM diye nitelenen işyerleri ve ortaya çıkan meydanın altını kapalı otopark yapmak üzere projelendirip işe başlamıştır. Ancak tarafımdan açılan İdari Dava sonucunda bina yapımı Mahkeme kararı iptal edilmiş alan Meydan olması sağlanmış ve şehrimiz ilk defa büyük bir meydan sahibi olmuştu” dedi. 

‘TARİHİ BALIKESİR YOLCULUĞU’NA İLK ADIM
Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ile işbirliği içerisinde gerçekleşeceğini hatırlatan Birol Şahin, “Balıkesir’in tarihi dokusunun yeniden görünür hale gelmesi Zağnos Paşa camisi, Karesi Türbesi’nin bulunduğu bu Meydandan başlayarak tarihi Balıkesir evlerinin günümüze gelenlerinin restorasyonun, sonradan yapılan diğer yapıların ise tarihi dokuya uygun cephe yenilemesi için Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı plan ve proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek. Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun geçtiğimiz ay projemizin onayı ve verdiği izin ile çalışmalar başlamıştır. Bugünlerde yaptığımız çalışma Çamlık’a kadar uzanan Dumlupınar Mahallesi’ndeki tarihi Balıkesir evleri, tarihi Balıkesir Sokaklarının yeniden ortaya çıkaracak olan büyük ve bütüncül projenin ilk etabıdır” diye konuştu.