Herkese merhaba umarım iyisinizdir. Kpss'ye girecek arkadaşlar için son 2 gün. Ve ben de Kpss'ye gireceğim için, iptal edilen KPSS sürecinden bugüne kadar neler yapmalıydık, neler yaptık açıkça anlatacağım şimdi sizlere.

Malum Kpss bir anda iptal edildi. Sorular çok saçma sapandı ve bunun yanısıra bir yayın evinin birden fazla soru tutturması ''sorular mı çalındı'' iddiasını güçlendirmişti. Ösym başkanı görevden alındı ve soruları hazırlayan komisyon değiştirildi. Ve denildi ki; Ösym havuzundaki soruları sildi. Yeni sorular hazırlanıyor.

Bu tür açıklamalar ve gelişmeler ışığında bizlerin de eksik olduğu konuları tamamlaması gerekiyordu bu süreçte. Ben şahsen bir önceki kpssde tamamını yanlış yaptığım ve zamanımın büyük bölümünü alan sözel mantık sorularını bu süreçte hallettim. Dil bilgisinden 2 yanlışım vardı, dil bilgisi konularını da hallettim. Matematiğe yine sürem yetmezse diye daha çok tarih, coğrafya çalıştım. Vatandaşlık tamamen ezber olduğu için son günlere bıraktım tekrar etme konusunu. Ama her şeyden önemlisi, sınav iptalinden sonra yeniden çalışmaya konstantre olamadım bir süre. Yani sınava olan güvensizliğimin de bunda etkisi var. İçimdeki ses, çalışma nasılsa yine iptal edilir veya yine sorular birilerine verilmiştir ve sen yine üzüldüğünle kalırsın şeklinde oldu.

Biliyorum ki pek çoğumuz aynı hisler yaşadık, yaşıyoruz. Sınava iki gün kala kendimi her ne kadar motive etmekte zorlansam da yapacak bir şeyimin olmadığını biliyorum. Çünkü sınava stressiz, sakin bir kafayla girmek, konulara aralıksız çalışmaktan daha iyi. Umarım sizler de stres yönetimi için kendinize vakit ayırıyorsunuzdur. Tavsiyem bugün kitaplarınızı tamamen kapatın. Çalışma masanızı toplayın. Odanızı temizleyin. Görünürde Kpss'ye dair hiçbir şey kalmasın. Ben bu sınava hazırım deyip öyle girin. Bu tür motive edecek şeylere ihtiyacımız var.

Bir başka konuda, sınava geç kalma konusu. Sınav biliyorsunuz sabah 10.15' te başlıyor. Ama saat 10.00 dediği an kapılar kapanıyor ve öğrenci giriş alımları duruyor. Bir önceki sınavda sınava yetişemeyenler yine olmuştu. Bu yüzden sınava giremeyenlerin şu an ikinci bir şansı var. Bundan dolayı sınav günü en ideal uyanma saati 07.00'dır. 8.00 gibi evden çıkarsınız ve okula gidersiniz. Gerekirse bir saat bahçede bekleyin ama sınava geç kalmayın. 09.15 gibi zaten içeri alımlar oluyor. Çok fazla beklemiyorsunuz okul bahçesinde. Sınıfta da o bol sürede hocalarla sohbet edip sınav stresinizi üstünüzden atabiirsiniz.

Onun dışında sınav esnasında dikkatinizi dağıtacak çok fazla unsur olabilir. Önemsemeye ve okuduğunuz soruları anlamaya yönelmenizi tavsiye ediyorum. Sınav esnasında sürekli saate bakmak da sizi panikletir, iptal edilen sınavımda ben öyle paniklemiştim. Kısacası iptal edilen sınavda neyi eksik veya yanlış yaptıysak umarım bu sınavda doğrusunu eksiksiz bir şekilde yapabiliriz.

Kpss'ye hazırlanmamış, hiç sınava girmemiş kişiler bu süreçte ne kadar yıprandığımızı, yalnızlık hissettiğimizi bilemiyor, anlayışsız yaklaşıyor olabilir. Son iki günde o tür kişileri görmeyin, duymayın gerekirse onlarla aynı ortamda bulunmayın. Sadece ama sadece kendinize inanın, unutmayın kendinizin en büyük destekçisi yine sizsiniz. Haftaya görüşmek üzere umarım hepimizin sınavı harika geçer ve çok yüksek puanlar alırız!