Bunları da Beğenebilirsiniz

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN KAZIKLANMAYIN!

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, 'taş baskı', 'zeytin sütü' gibi ürünlerin pazarlama niteliğindeki ürünler olduğunu, yönetmeliklerde yer almadığını ifade etti

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliğin marka ve üretim izin belgesinin olduğunun altını çizen Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak “Geleneksel üretim modeli eskisi gibi ülkemizde yaygın değildir. Kontinü sistemde daha fazla zeytinyağları üretilmekte. Zeytin sütü, taş baskı, burun yağı, çiğ yağ gibi değişik isimler ile satışı mümkün. Biz bu tip yağlar pazarlama niteliğinde, benim saygım sonsuz. Ama gıda mevzuatının içerisinde, yönetmeliklerde böyle bir ürün sınıflandırması yok. Zeytin sütü diye aldıkları yağlar eski tipte yapılmış, geleneksel tipte yapılmış yağlardan elde ediliyor. Sağlık yönünden veya hijyen yönünden karşılaştırma olduğunda eğer iyi bakımlı temiz fabrikalarda kontinü sistemlerde yapılan zeytinyağları geleneksel yönteme göre daha iyidir, daha kalitelidir diyebiliyoruz. Geleneksel yönteme göre” dedi.

MARKALI ÜRETİM İZNİ OLAN ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Yol boylarından ve semt pazarlarından açık ve markasız zeytinyağı alınmaması gerektiğini ifade eden Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak “Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Şimdiki son sistem makinelerin el değmeden bizlere hazırlamış olduğu zeytinyağları geleneksel yönteme göre daha iyidir, daha kalitelidir. Ancak bazı taş baskı sistemlerimizin de ülkemizde hijyen yönünden de iyi olduğunu gözlemledik. Ama bunlar çok az. Bir elin parmaklarını geçmiyor. O yüzden tüketicilerimiz zeytin sütü veya taş baskı gibi şeylere pek aldanmadan markalı ürünlerle, özellikle tekrar söylüyorum. Markalı, üretim izni olan ürünleri tercih etsinler. Pazar yerlerinden, yol boylarından zeytinyağı almasınlar." diye konuştu.

İHA

BELEDİYESİNİN 2018 PROJELERİ

BALIKESİR EMITT'TE

KAZDAĞLARI'NIN SOĞUK GÜZELLİĞİ FOTOĞRAF KARELERİNE YANSIDI

TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçları açıklandı

Çok Okunanlar

Ankara Marka Festivali kapılarını açtı

Teknoloji devlerini geride bıraktı

Otogazda indirim bekleniyor

Marmaris'in birbirinden güzel koyları

Burada çocuklar öğrendiklerini velilere öğretiyor

Beyaz eşya rekor kırdı

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu
İstanbul'a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor
Göçmenlere THY'den bilet müjdesi
Hamburgerin anavatanında gözleme
Internet bağımlılığı sizi hayattan soyutlamasın

Son Eklenenler

Camilere standart geliyor
PokemonGo, 2016'da Facebook'u da salladı!
İşte Taksim'e yapılacak cami
Silivri'deki bu lisenin coğrafya dersliğinde yok yok