Çok Okunanlar

TRSM’NİN SERGİSİ YAYLADA’DA AÇILDI

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde(TRSM) tedavi gören yaklaşık 100 kadar hastanın yapmış oldukları resimlerden ve takılardan oluşan sergiyi açtılar.

Balıkesir Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören 720 hastadan yaklaşık 100’ü yapmış oldukları ürünleri sergileme fırsatı buldular. Yaylada AVM’de dün saat 14:30’da açılan sergiye Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, Halk Sağlığı İl Müdürü Uzm. Dr. Refik Budak, Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Canseven ile öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. Serginin açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, ülkemizde 2011 yılında yayınlanan Ruh Sağlığı Eylem Planıyla ruh sağlığı hizmetlerinde köklü değişikliklerin olduğunu söyledi.

“ŞİFA SUNUYORUZ”

Toplum temelli ruh sağlığı anlayışını ön plana alan bu eylem planıyla artık ağır psikiyatrik hastalığı olan bireylerin Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde çok daha modern koşullarda rehabilite edildiğini ve rehabilite süreçlerinin sonunda çok daha sağlıklı bir şekilde toplum içerisinde yaşamlarını sürdürdüğünü belirten Uzm. Dr. Kelemençe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hepimizin bildiği gibi 15.yüzyılda Avrupa’da psikiyatri hastalarının içine cadı kaçtığı, lanetlendiği gerekçesiyle yakılarak öldürüldüğü bir ortamda Osmanlı, bu hastaları sahiplenmiş, su sesleri ve musiki ile bu hastalara bugün bile modern sayılacak bir ortamda şifahanelerde şifa sunmuştur. Bizler bu mirası devralarak 2011’de ülkemizin başlattığı ve 2023’te en son aşamasına ulaştırmayı planladığı bu çalışmayı sahiplendik ve sahiplenmeye devam edeceğiz.”

“720 HASTAMIZ TEDAVİ GÖRÜYOR”

Balıkesir Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde 720 hastanın tedavi gördüğünü ifade eden Kelemençe, sergi hakkında ise şu bilgileri verdi: “Bugün burada göreceğiniz eserleri Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri kurulmadan önce evinin odasından dahi çıkmayan, toplum tarafından tehlikeli olarak görülen ağır psikiyatrik hastaların yapmış oldukları ürünlerdir. Ne mutlu bize ki bu hastalarımız Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerindeki rehabilitasyon süreçlerinin sonrasında böyle ürünler çıkarıyor, toplum içine karışıyor ve istihdam dahi ediliyor. 2011’den bu yana Merkezlerimizdeki çalışmalarımızla birlikte 21 hastamız devlet memuru olurken 200’e yakın hastamız farklı iş kollarında işe başladı ve pek çoğu çalışmayı sürdürüyor.”

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

ŞEHİDİMİZİ GÖZYAŞLARIYLA UĞURLADIK

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALIKESİR MİTİNGİ

İNCE BALIKESİR'DEN ENİŞTE OYU İSTEDİ

TÜRKİYE ŞAHLANACAK

BİGADİÇ ET VE SÜT FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu