Çok Okunanlar

TAŞA RUH KATIYOR

Özel bir rehabilitasyon merkezinde zihinsel engelliler öğretmenliği yapan Melike Kiriş, geçtiğimiz yaz tatilinde Assos’ta sahilde gözüne çarpan taşları değerlendirme fikriyle başlayan boyama tutkusuyla taşları özgün sanat eserlerine dönüştürüyor. Birbirinden farklı irili ufaklı taşlara kendi tasarımlarını çizip boyayan Kiriş, büyük beğeni toplayan eserlere gelen siparişlere yetişemiyor.

Tatil için gittiği Assos’ta sahilde gördüğü taşları boyamaya başlayan Melike Kiriş, ortaya çıkardığı eserleri Türkiye’nin dört bir yanına satıyor. Özel bir rehabilitasyon merkezinde zihinsel engelliler öğretmenliği yapan Melike Kiriş, değişik boyutlardaki taşlara estetik dokunuşlarla can veriyor.  Kendi özgün çizimleri taşa resmedip hayallerini taşa yansıtan Melike Kiriş, çevresinden gelen talepler sonrasında sosyal medyadan satışına başladığı taş boyamalara gelen siparişlere yetişemiyor. Kiriş, irili ufaklı taşları farklı kombinasyonlarla zenginleştiren ve eserlerini 30 ile 150 lira arasında satışa sunuyor. Taş boyama çalışmalarının tatil için gittikleri Assos’ta gözüne çarpan taşları boyama isteğiyle başladığını belirten Melike Kiriş, daha önce hiçbir eğitim almadığını ve kursa gitmediğini söyledi.  Boyama yaptığı taşları eşiyle birlikte kumsaldan topladığını belirten Melike Kiriş, “ Geçtiğimiz yaz Assos’a tatil gitmiştik. Denize girip çıkarken denizin içerisindeki taşların aldığı renkleri gördüm ve etkilendim. Acaba ben bu taşları boyayarak estetik katabilir miyim, can verebilir miyim diye düşündüm. Sonrasında bu fikrimi eşimle paylaştım. Herkes denize girerken biz elimize ilk etapta poşet sonra çuval alarak sahilden taş toplamaya başladık.  Sahildeki insanlar merakla bize bakıyorlardı. Bir çuval taş topladık. Eve dönünce taşlarla çalışmalara başladım. Eserler ortaya çıkmaya başlayınca arkadaşlarım kendilerine de taş boyamalardan yapmamı istediler. Sonrasında arkadaşlarımın yakınları da sipariş vermeye başladı. Böylelikle ben evde gelen siparişleri hazırlamaya başladım. Bir ay öncesinde de bu işi sosyal medya aracılığıyla yapmaya karar verdik. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanından siparişler geliyor ve buna yetişmekten zorlanıyorum. Bir eseri yapmak 3-4 günü buluyor. Eserlerin tasarımını ders aralarında kendim çiziyorum. Çizme ve boyama aşaması daha kolay oluyor” dedi.

Her taşı kendi boyutu ve şekillerine göre uygun bir tasarım yaptığını dile getiren Melike Kiriş, “Her taşa her tasarımı yapamıyorsunuz. Çizeceğiniz tasarım taşın boyutuna uygun olması gerekir.  Boyadığım taşları ahşap çerçevelerin üzerinde uygun kompozisyonla yerleştiriyoruz ve ortaya özgün bir pano çalışması çıkıyor. Bu da insanların çok ilgisini çekiyor. Benim açımdan da taşa can vermek, taşa ruh katmak çok güzel bir duygu. Önümüzdeki süreçte taş boyamaları farklı aksesuarlarla geliştirmek istiyorum. Bunun yanı sıra bu hobim bana kazanç kapısı oldu. Türkiye’nin dört bir yanından siparişler geliyor. Bir hafta içerisinde 4 tane siparişe başladım. Siparişler çok fazla oluyor ancak bir işi bitirmem 3-4 günü bulduğu için zaman sıkıntısı yaşıyorum. Bazı çalışmalarımızda panomuzu lambalarla güzelleştirdik. Özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde yoğun sipariş aldık. Doğum günü, ev ziyaretleri, yıldönümleri gibi özel günler için çokça sipariş alıyoruz.” dedi. 

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

ŞEHİDİMİZİ GÖZYAŞLARIYLA UĞURLADIK

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALIKESİR MİTİNGİ

İNCE BALIKESİR'DEN ENİŞTE OYU İSTEDİ

TÜRKİYE ŞAHLANACAK

BİGADİÇ ET VE SÜT FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu