Çok Okunanlar

İSTİKLAL MARŞIMIZ KUTSALDIR

Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu eski dekanı, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İstı̇klal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümünde bir konuşma yaparak “İstiklal Marşımız kutsaldır.” dedi

İstı̇klal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümünde Balıkesir Üniversitesi İktisadi  ve İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu eski dekanı, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper bir açıklama yaptı. 

Savaş koşulları altında yazılan ve derin telkin gücü barındıran İstı̇klal Marşı’nın sözlerinde; bağımsızlık, hak, ı̇man, vatan, din konuları işlendiğini belirten Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper  Türk Milleti’nin geçmişi ve geleceğine dair telkini olduğunu belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ÖDÜLÜ ŞEHİT AİLELERİNE BAĞIŞLADI”

“Yaklaşık 1 Asırdır her okunuşunda Türk Milleti’nin bağımsızlık sevdası güçlü olarak dile getirilmesine vesile olmaktadır. İstiklal Marşı, İstanbul ve Anadolu’da bağımsızlık için sürdürülen Millî Mücadele sırasında, Cephedeki askerlerin cesaretlendirilmesi, cephe gerisindeki halkın Millî Mücadele ruhunun kazandırılması amacıyla yazdırıldı. Sevr Anlaşmasının yapılması ve bundan güç alan itilaf devletlerinin Anadolu’yu işgale başlaması. Türk Milleti’nin, yeniden derlenip toparlanmak için ve yeniden diriliş için. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarak başlattığı süreçte toplanan Erzurum ve Sivas Kongreleri. 23 Nisan 1920’de Ankara’da kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile Anadolu’da Millî Mücadele bayrağı açıldı. Cephedeki askerlerimizi cesaretlendirecek, halkıda millî mücadelenin etrafında toplayacak bir milli marş yazılması kararlaştırıldı. Ödül konulan yarışmaya 724 şiir gönderildi. Mehmet Akif yarışma şekli ve parayı kabul etmeyerek yarışmaya katılmadı. Müracaat edilen şiirler gerekli heyecanı vermeyince, Mehmet Akif’e bir mektup yazılarak milli bir şiir yazılması istendi.  Mehmet Akif’te bu süreçte; evde, sokakta, camide, mecliste yürürken, otururken, yemek yerken bütün hücreleriyle düşünerek şiir yazdı. ‘Korkma’ diyerek başladığı ‘Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet, Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal’ şeklinde 2 günde bitirilen şiiri Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okudu. Milletvekilleri ayakta dinledi. 12 Mart 1921’de Milli Marş yani İstiklal Marşı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Bestesini 1930 yılında Osman Zeki Güngör yaptı. Ödül Olarak 500 lirayı Mehmet Akif  ‘Dar-ül Mesai’ isimli şehit eşlerinden oluşan derneğe bağışladı. Mehmet Akif:

‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım; Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.’ derken, bağımsızlık duygusunu ön plana çıkarmıştır. 10 kıtalık şiir, aradan 97 yıl geçse de Türk Milleti’nin genlerindeki; cesaret, kahramanlık, bağımsızlık duyguları ön plana çıkmaktadır. Rengini şehit kanlarından alan ay yıldızlı; bayrağımız gibi, uğrunda şehit olmaya hazır olduğumuz; vatan topraklarımız gibi, ı̇stiklal ve ı̇stikbalimizi özetleyen; milli marşımız, İstiklal Marşımız Türk Milleti’nin; namusu, şerefi, namusu ve kutsalıdır. İstiklal mücadelesi veren tüm şehitlerimiz ve Milli Şairimiz Mehmet Akif’in ruhları şad olsun.”

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılının anılmasının ardından;  Şair Mehmet Akif,  Afrin’deki Mehmetçikler ve tüm şehitler için lokma hayrı düzenlendi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALIKESİR MİTİNGİ

İNCE BALIKESİR'DEN ENİŞTE OYU İSTEDİ

TÜRKİYE ŞAHLANACAK

BİGADİÇ ET VE SÜT FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

İPLERLE RESİM YAPTILAR

DURSUNBEY'DE 23 NİSAN COŞKUSU

EDREMİT'TE ÇOCUK BAYRAMI SEVİNCİ

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu