Bunları da Beğenebilirsiniz

GENÇLERE FAST FOOD YERİNE OT YEDİRMEYİ HEDEFLİYORLAR

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zeytin kültürüyle de tanınan Ayvalık’ı geleneksel ot yemekleri canlandırılacak. Düzenlenecek festival ile fast food yiyeceklerle sağlıksız beslenen yeni neslin sağlıklı yiyeceklerden oluşan ot yemekleriyle tanışması hedefleniyor.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın girişimleriyle gerçekleşecek Ot Festivali’ne Balıkesir Valiliği, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Ticaret Odası ile ilçedeki esnaf ve sanatkarların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da destek vermesi bekleniyor. Nisan ve mayıs ayları içerisinde Ayvalık’ta ilk kez düzenlenecek olan Ot Festivali’nin ilçedeki mübadil kökenli halkın geçmişte sofralarının baş tacı olan binlerce çeşit ot yemeklerini günümüze taşıması hedefleniyor.

“AYVALIK DENİLDİĞİNDE AKILLARA OT YEMEKLERİ GELMEKTE”
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, “Ayvalık’ın kökeni Girit ve Midilli adalarından gelenlerle, 1908 yıllarında Balkanlar'dan gelen Boşnak kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Ekonomik olumsuzlukların en yoğun yaşandığı o dönemlerde, insanlar sofralarını doğadan topladıkları ot ve bitkilerle yaptıkları yemeklerle donatmışlardır. Hamarat Türk kadınlarının ellerinde gerçek bir damak zevki şölenine dönüşen bu ot yemekleri günümüzde halen daha Ayvalık sofralarında yerini korumaktadır. Ancak zaman içerisinde yeni kuşaklar bu ot kültürünün devasal çeşitliliği koruyamamış ve analarımızın babalarımızın çocuklarında kendi ebeveynlerinin yaptığı o güzelim ot yemeklerinin yitirilmesine seyirci kalmak zorunda bırakılmışlardır. Oysa yüzyıllardır ‘Ayvalık’ denildiğinde, ot yemekleri akıllara gelmekteydi. Şimdi ise bu ot yemekleri hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşte bizim bu festivali düzenlemekte ki amacımız da, bu güzel kültürün yok olmasının önüne geçebilmektir” dedi. Genç kuşağın obezite başta olmak üzere bir çok sağlık sorununu beraberinde getiren faast food yiyecekler tükettiğine işaret eden Başkan Çakırca, hedeflerinin genç nesilleri sağlıklı ve insan vücuduna son derece yararlı olan Ege mutfağının en önemli gıdalarından biri olan ot yemekleriyle tanıştırmak ve bu yemekleri severek tüketebilmelerinin de önünü açmak olduğunu kaydetti.

AYVALIK GASTRONOMİ TURİZMİNDE ÖNE ÇIKACAK
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı da, ilçenin gastronomi turizminde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Kantarcı, “Odalarımızın, belediyemizin, kaymakamlığımızın da organizasyon komitesi içinde yer alacağı bir festival düzenlersek, bunun Ayvalık’a ekonomik açıdan çok ciddi bir getirisi olacağına inanıyorum. Çünkü zaten bizim restorantlarımızda zeytinyağlılar ve balık çeşitlerimizi bölgemize özgü otlarla harmanladığımız zaman ortaya inanılmaz damak lezzetleri ortaya çıkıyor. Ayvalık’ın da ot çeşitliliği olarak oldukça zengin bir bölgede olması bu festivalin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Ayvalık’ta özellikle zeytin yağlı yemekleriyle tanınan Paşa Restaurant’ın sahibi İzzet Durko, sağlık için zeytinyağlı yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. İHA

KAZDAĞLARI’NIN SOĞUK GÜZELLİĞİ FOTOĞRAF KARELERİNE YANSIDI

TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçları açıklandı

Sürmene'den iyi haber!

Yazıcıdan ev çıktı

Çok Okunanlar

Beyaz eşya rekor kırdı

Ankara Marka Festivali kapılarını açtı

Teknoloji devlerini geride bıraktı

Otogazda indirim bekleniyor

Marmaris'in birbirinden güzel koyları

Burada çocuklar öğrendiklerini velilere öğretiyor

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu
İstanbul'a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor
Göçmenlere THY’den bilet müjdesi
Hamburgerin anavatanında gözleme
Internet bağımlılığı sizi hayattan soyutlamasın

Son Eklenenler

Camilere standart geliyor
PokemonGo, 2016’da Facebook’u da salladı!
İşte Taksim’e yapılacak cami
Silivri'deki bu lisenin coğrafya dersliğinde yok yok