BES DAYATMASINA KARŞIYIZ

Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Özgül Erdem Coşar, SGK Haftası nedeniyle kurumun çalışmaları ve talep ettikleri uygulamalarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin zorunlu olarak getirilmesine karşı olduklarını belirten Coşar, “BES olarak bireysel emeklilik sistemi dayatmasına karşı, emeklilik yaşının düşürülmesi, emekli aylık bağlanma oranlarının yükseltilmesi ve her türlü ek ödemenin emekli aylığına yansıtılması taleplerimiz için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Büro Emekçileri Sendikası(BES) Balıkesir Şube Başkanı Özgül Erdem Coşar ve yönetim kurulu üyeleri Sinan Karademir, Serhat Şeker ve Halil Karaçubuk Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında kurumun çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal güvenlik sisteminin her geçen gün fiilen ortadan kaldırıldığını belirten Coşar, “SGK’nın 2017 istatistiklerinde, toplam nüfusun yüzde 86,8’inin sosyal güvenlik kapsamında olduğu, nüfusun 13,2’sinin ise kapsam dışı olduğu kaydedilmektedir. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’dan gelir ve aylık almayan 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan 8 milyon yurttaş tespit edilmiştir. 6,4 milyon yurttaşın ise aylık gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması nedeniyle GSS primi ödemesi gerektiği halde prim borcunu ödeyemediği görülmektedir. Yani sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda olan toplam yurttaş sayısının 14,4 milyona ulaştığı SGK istatistiklerinden de anlaşılmaktadır. Öve öve bitiremedikleri sağlık sisteminde yurttaşlarımızın payına sağlıkta daha önce olmayan 11 kalem yeni ödeme zorunluluğu olmuştur. Reçete yazılmasa bile her muayeneye 5 liradan başlayıp 15 liraya kadar muayene ücreti, reçete bedeli, eşdeğer ilaç farkı, miktarı milyarları bulan istisnai sağlık hizmeti ücreti ve en çok can yakan sağlık hizmeti anlayışı getirilmiştir. Şehir hastaneleri ile sağlıkta dönüşüm projesinde son aşamaya gelinmektedir. Kamu hastaneleri, hazinenin finansal riski üstlendiği yap/kirala/devret modeli ile şehir hastanesi adı altında özelleştirilmektedir. Bu uygulama ile 4 yıllık kira bedeli ile yapılacak hastanelere 20 yıl kira bedeli ödenecektir. Arazi, alt yapı ve finansman garantisini kamu üstlenmektedir. Eğer yeterince müşteri hasta bulunamayıp zarar edilirse aradaki fark otoyol ve köprülerde olduğu gibi vergilerimizden oluşan genel bütçeden karşılanacaktır” dedi.

EMEKLİLİK YAŞI DÜŞÜRÜLMELİ

Emeklilik sistemiyle ilgili endişelerini de dile getiren BES Balıkesir Şube Başkanı Özgül Erdem Coşar, “5510 sayılı yasa ile 2008 yılı sonrasında çalışma hayatına girenler için emeklilik yaşı kademeli olarak 65’e yükseltilmiştir. Türkiye koşullarında emekçiler için emeklilik filen son bulmuştur. Emekçiler kamu emeklilik sisteminin tasfiyesi anlamına gelen Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi saldırısı ile karşı karşıyadır. Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi ve bu sisteme otomatik katılım derken, sıra zorunlu BES uygulamasına gelmiştir. Kamusal, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ve kamu emeklilik sistemi emekçilere bir lütuf değil emekçilerin mücadele ile kazandığı haklardır. Kazanımlarımıza sahip çıkmaya dün olduğu gibi bugünde devam edeceğiz. Kamusal, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ve kamusal emeklilik hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. BES olarak bireysel emeklilik sistemi dayatmasına karşı, emeklilik yaşının düşürülmesi, emekli aylık bağlanma oranlarının yükseltilmesi ve her türlü ek ödemenin emekli aylığına yansıtılması taleplerimiz için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

İKRAMİYELERİMİZ DERHAL VERİLMELİ

Büro Emekçileri Sendikası olarak siyasal iktidara taleplerini de ileten Şube Başkanı Coşar, “OHAL, KHK’leri ile işine son verilen ve açığa alınan üyelerimiz derhal görevlerine başlatılmalı. 666 KHK nedeniyle gasp edilen ikramiyeler derhal ödenmelidir. Aynı dereceler arasında yaratılan ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalıdır. SGK, GYS Yönetmeliğinin sendikamızın açmış olduğu davalar dikkate alınarak değiştirilmeli ve sınavlarda uygulanan mülakat kaldırılmalıdır. Uzman, Denetmen v.b tüm kadrolar için kurum içinden sınav açılmalı, sınavlarda yaş şartı kaldırılmalı ve sınav sonuçları 2 yıl geçerli olmalıdır. Yeni ve kadrolu personel istihdam edilmeli, Sosyal Güvenlik Merkezlerine yeni kadro tahsis edilmelidir. Geçici görevlendirme adı altındaki sürgün uygulamasından vazgeçilmelidir. Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan kamu emekçileri sınavsız olarak memur kadrolarına atanmalıdır. Kurum denetim elemanları başta olmak üzere icra, işveren, tahsis ve gerçekleştirme görevlileri ile muhasebe personeli için iş-görev tazminatı, bankoda çalışan personel için yıpranma tazminatı ödenmelidir” dedi.  

Çok Okunanlar

KARESİ PARK'TA TRT RÜZGARI

KALEKİM'İN BALOSB'YE DEV YATIRIMI AÇILDI

‘15 TEMMUZ RUHU BİZİMLE'

KARESİ'DE LAVANTA HASADI YAPILDI

TIP FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET SEVİNCİ

‘BALIKESİR AROMATİK BİTKİLERİN MERKEZİ OLACAK'

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu